Günlerdir karantinadayız. Dışarısıyla ilişkimiz balkona çıkmak. Durum böyle olunca evde zaman geçirmenin yollarını bulmak gerek. Kitap okumak, varsa hobilerimizi yapmak, çiçeklerle ya da varsa evde bulunan hayvanlarımızla zaman geçirmek gibi. Bir de televizyon dizileri var. Bu günlerde Seksenler dizisine takıldım.

Bu dizi seksenli yıllarda bir mahallede yaşayanların hayatlarını anlatıyor. Çok değil 35 yıl önce insanların, ailelerin; yaşam biçimleri, olaylara yaklaşımları, birbirlerine duydukları saygı ve sevgileri, dayanışma ve yardımlaşma duyguları, mutlulukları izlenmeye değer. Özellikle bizim yaşımızdakilerin izledikçe geçmişine yolculuk yaptıkları bu dizi; o yılları zamanımızla karşılaştırma imkanı da sağlıyor.

O yıllardan, günümüze birçok değerimizi kaybettiğimizi görmek içimizi cız ettirse de farkındalık yaratması açısından iyi bir iş çıkartıyor bence. Komşuluk, büyüklere saygı, zor durumda olana sahip çıkma, düşenin elinden tutma, vb. günümüzde pek görülmeyen değerlerin, bu karantinalı günlerde hatırlatılması manidar oldu.

Sosyal medya ve televizyon haberlerinde insanların diğer insanları ve yaşlıları nasıl linç ettiğini gördükçe anlam kazanıyor o günler. Büyükleri ile alay eden, onları yaşadığımız sürecin sorumlusuymuş gibi gören gençleri gördükçe, biz hangi ara bu hale geldik diye sorgulamadan geçemiyor insan.

Oysa bu salgından en büyük zararı görecek kesim yaşlılarımız. Onları her zamandan daha fazla koruma ve kollamamız gerekiyor. Yaşlılar bir toplumun hafızalarıdır. Geçmişle aramızdaki köprüdür. O köprü yıkılırsa çok şeyler kaybedeceğimizi bilmemiz ve onlara hak ettikleri değeri vermemizin tam zamanıdır.

Unutmayalım; yarınlarda hepimiz inşallah yaşlanacağız. Bu günlerde çocuklarımıza ve gençlerimize bunları öğreteceğiz ki, yarınlarda biz rahat bedelim. Sevgisiz kalmayalım.

Hazır evde kalmışken hayatımız ve yaşantımızla ilgili konuları düşünmeyi, çocuk ve gençlerimizle zaman geçirerek sahip olmamız gereken değerleri onlara anlatmayı öneriyorum. İnşallah bu kötü günler geride kaldığında bunu avantaja çevirecek zaman geçirmiş olursunuz.

Anlaşılıyor ki; bu salgın tehlikesi toplum yaşantımızda önemli anlayış değişikliklerine sebep olacak. Bu günler sonrasında dünya nasıl bir duruma evrilecek hep beraber yaşayıp göreceğiz. Lütfen kendinize iyi bakın.

Sağlıcakla…