Koronavirüsü salgınının en çok etkilediği mesleklerin başında gelen, okulların kapatılmasıyla 4 aydır boşta kalan servisi taşıyıcıları, yeni döneme de sıkıntılarla giriyor. Mart ayından bu yana araçlarını takoza çeken, il içerisinde ekstra iş yapmasının önü tıkalı olan, borç ve ödemeleri boğuşan servisçi esnafı, okulların açılmasıyla ilgili 4 farklı senaryonun konuşulmasından dolayı da geleceğe umutla bakamıyor.

Koronavirüsü salgını nedeniyle okulların kapanmasının ardından esnafın para kazanamadığını belirten okul servisi esnafı Mesut İlgün, 31 Ağustos’ta başlaması beklenen yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okulların açılıp kapanmasıyla ilgili 4 farklı senaryonun konuşulmasının esnafın geleceğe umutla bakmasını engellediğini söyledi. Okul servisi hizmeti veren esnafın zor bir dönemde olduğunu, sahip oldukları yetki belgelerinin kapsamı nedeniyle il içerisinde taşımacılık hizmeti veremediklerini kaydeden İlgün, UKOME’den çıkacak bir kararla boş kaldıkları zamanda il içinde taşımacılık yapmak istediklerini söyledi.

SERVİS ARAÇLARI BOŞTA

 İlgün, “Koronavirüsü salgınının ortaya çıktığı ve okulların kapandığı günden bu yana geçen 4 ayda servis taşıyıcılığı yapan arkadaşlarımız çok ciddi bunalıma girdi.  Gelir kaybı yaşadılar, ödemeleri birikti ve hiç biri çalışmıyor. Zaten okul servis araçları yılın 8.5 ayı çalışıyordu,  geriye kalan 3.5 ayda iş yapamıyorlardı.  Bu 3.5 ayda okul servisi işinden para kazanamadıkları gibi il içinde düğün-dernek, gezi ve etkinlik gibi faaliyetlere de yolcu taşıyamıyordu. Koronavirüsü salgını da araya girince birçok arkadaşımız çok zor durumda. Herkes iş aramaya çalışıyor ancak yapacak bir işte yok. Araçlar yatıyor. Hiçbir şey yapamıyor. Balıkesir’de 750-800 civarında servis aracı var, bunların 500-600 tanesi tamamen boşta.

LASTİKLERİMİZİ DEĞİŞTİREMİYORUZ

Koronavirüsü salgınının en çok etkilediği mesleklerin başında servis taşıyıcılarının geldiğini, maddi kayıplar yaşadıklarını ancak buna rağmen kendilerini rahatlatacak bir karar alınmadığını söyleyen Mesut İlgün, “Servis çalışanlarının beklentisi öncelikle insan sınıfına alınmak istiyor. Çünkü mesleğimiz çok basit görülüyor. Öncelikle zengin ya da fakir bir anne ve babanın en değerli varlığı çocuklarıdır. Bu çocuklar okula servisle gider, eğitim hayatının bir kısmı servis araçlarında başlar. Biz öğrencimizi araç kurallarını, birbirine saygıyı, araçta nasıl davranılması gerektiğini öğretiyoruz. Onları güvenli bir şekilde evlerinden alıp okullarına taşıyoruz. Önce değer görmek istiyoruz. Daha sonra 12 ay boyunca yaşamımızı sürdürebileceğimiz bir kazanç elde etmek istiyoruz. Balıkesir il sınırları içinde bize yetki verilmek suretiyle iş yapıp gelir elde etmeyi talep ediyoruz. Okullar kapandığı zaman birçok aracımız takoza çekiliyor ve şu an Koronavirüsü’nden de dolayı çok zor günler yaşıyoruz. Çoğu esnafımızın 30 bin 50 bin lira bağkur borcu birikmiş. Aracını değiştiremiyor, bakımını yaptıramıyor, lastiğini değiştiremiyor” dedi. 

Çalıştırdığımız rehber arkadaşlarımızın 22 yaş ve lise mezunu olma zorunluluğu var. Bu çok ağır bir yük. 22 yaşında ve lise mezunu kişileri 750-800 liraya çalıştırmak mümkün değil. Bizim de verebileceğimiz aldığımız rakamlar karşısında daha fazla olmuyor. Ayrıca birde ihale sektörü var. İhaleye giren firmalardan taleplerde bulunur. Personeli ücretsiz taşıyın, etkinliklerimize para almadan gelin diyorlar. Hem okula para veriyorsunuz hem de faaliyetlerin tümünü ücretsiz yapıyorsunuz, hem ihaleyi alan firmaya ücret vermek durumunda kalıyorsunuz. Okul servisi aylık 250 lira ise üye bir arkadaşın eline 120 lira gibi komik bir tutar geçiyor. Arada da büyük bir fark oluşuyor. Bu fark servis esnafının eline geçerse 8.5 ayda aldığı ücretler bizi kısmen 10-11 ay götürür. Bizim il sınırları içerisinde hareket edebilmemiz gerekiyor. Komisyonlar ortadan kalkar hem biz il sınırları içerisinde hareket edersek kısmen de olsa soluk alacağız.

UKOME’DEN ÇIKACAK BİR KARAR YETERLİ

Servis taşıyıcıları olarak il sınırları içerisinde yapacakları ekstra işlerle gelir kayıplarını telafi etmek istediklerini belirten Mesut İlgün,  yetki belgelerinde yapılacak küçük bir değişiklikle bunun önünün açılabileceğini söyledi. İlgün, “  İl sınırları içerisinde hareket edebilmemiz için UKOME’den çıkacak bir karar yeterli. Taşımacılık hizmetinin yapılacağı ilçelerin ismi belgelerde yazması yeterli olacak. Örneğin biz bir spor kulübüyle anlaştık. Bu spor kulübünün etkinlikleri kapsamında il sınırları içerisinde başka bir ilçeye sporcu taşıyabilmemiz gerekir. Ben sözleşmemi bu kulüple yaparım, bu sporcuları aynı okul servisi gibi aynı iş yeri servisi gibi taşıyabilmemiz gerekir. UKOME, bizim yetki belgelerimize götürdüğümüz sözleşme gereği gideceğimiz yetki belgelerimize işlemeleri gerekir” dedi. 

BU SENE DE PARA KAZANAMAYACAĞIZ

Okulların açılmasıyla ilgili belirsizlik yüzünden geleceğe umutla bakamadıklarını vurgulayan İlgün, “ 31 Aralık’ta okulların açılması gündemde. Bu konuda geleceğimizi görmüyoruz. Çok büyük bir tedirginliğimiz var. Okulların ne olacağı belli değil. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimle ilgili 4 farklı senaryodan bahsediyordu. Muhtemelen biz bu sene de para kazanamayacağız. Okullar açılacak mı? Yarı zamanlı mı olacak? Bunlar belli değil” dedi.