Bugünkü Haberler

SORULARIMIZIN CEVAPLARI

Bugün artık ailemizle, eşimizle ve hatta ilişkimizle ilgili sorularımızı doğrudan internette arama motoruna yazıp bilgilenmek istiyoruz:

“Eşim beni sevmiyor “, “Sevmeyen eş belirtileri”, “Eşim beni seviyor mu?”, “Eşim beni sevmiyor mu?”, “Kocam beni sevmiyor” gibi…

Bütün bu sorularımızın cevapları, ilişkinin kendi içinde yer alıyor. Psikologlar olarak bizler, ilişkinin örüntüsünü inceleyip, iletişimin hızını yavaşlatarak, ritmini düzenleyip sorularımıza doğru cevaplar bulabiliyoruz. Hem kendi duygularımızı ve tepkilerimizi anlamlandırmak hem de eşimizin davranışlarının anlamını bilmek mümkün.

Eşler arasındaki soğukluk genellikle duygularımızı eşlerimizin anlayabileceği şekilde ifade edememekten kaynaklanıyor. Erkekler doğaları gereği daha mantıklı analitik ve gerçekçi düşünme eğilimindedirler. Onlardan beklenen de budur zaten. Fakat toplum erkekleri daha da duygudan yoksun, merhametsiz, soğuk, iş odaklı, sevgisiz olmaları yönünde desteklemektedir. Küçük yaştan itibaren en yakınları tarafından bu şekilde büyütülüp yetiştirilen erkekler elbette daha sonrasında “duygusuz erkek”, “ilgisiz erkek”, “soğuk davranan erkek”, “sevmeyen erkek” şeklinde etiketlenmektedir. Henüz küçücük bir çocukken zihnine ekilen tohumların yeşermesidir bu durum.

Aynı durum kadınlar için de geçerlidir. Toplumun baskıları sonucu; sevgisini göstermekten korkan, kendisini sürekli savunma halinde tutan, soğuk ve sevgiyi bir alış-verişmiş gibi gören genç kızlar yetiştiriyoruz. Sonrasında da duygu yoksunu, iletişimden habersiz, sevgiyi tanımamış bu genç kız ve delikanlıların mutlu olmalarını, birbirlerini sevmelerini, çok iyi anlaşmalarını bekliyoruz.

Çiftlerdeki ilişkinin dokusunu duygular oluşturur. Duygularımızı tanımlamak ise zordur. Öğrenmemişizdir. Tam tersine duygularımızı saklamak, duygularımızın esiri olmamak, duygusal davranmamak bize öğretilmiş ve öğütlenmiştir. Duygularımızı bilmek ve tanımak pusula kullanmak gibidir. Bu duygular noktasını genişletip açmak pek çok sorumuzun cevaplarını bize apaçık verecektir.

Duygularımızı temiz, güvenilir ve gizliliğe dayanan ortamlarda ortaya dökmek, analize etmek ve çözümlemek en doğrusudur.

Psikologlarla konuşmak sizi çözüme götürür.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa