Dünyanın en büyük video oyun fuarı Gamescom, Almanya’nın Köln kentinde başladı.

Dünyanın en büyük video oyun fuarı Gamescom, Almanya’nın Köln kentinde başladı.

Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen dünyanın en büyük video oyun fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Beş gün sürecek olan fuara, 63 farklı ülkeden bin 220 şirket, Türkiye’den ise 24 firma fuarda katılım sağlıyor. Ziyaretçilerin henüz piyasaya çıkmamış oyunları oynamak için sıraya girerek uzun kuyruklar oluşturdukları fuara, 300 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Birçok etkinliğin düzenlendiği 230 bin metrekarelik fuar alanında, piyasaya çıkacak yeni oyunların tanıtımlarının yanı sıra, seminerler ve toplantılar düzenleniyor.

Gamescom’da bu yıl ayrıca bir Cosplay köyü oluşturularak, yapılan yarışmalarda ödüller verilecek. Fuarda oluşturulan Indie ve Retro alanlarında oyunlar kullanıcılar tarafından deneyimlenebilecek.

'Türkiye’de 40 milyon oyuncu nüfusu var'
Gamescom’a Türkiye’den katılan Joker Games kurucu ortağı ve CEO’su Özberk Özdemir yaptığı açıklamada, 'Türkiye’nin sektör hacmi 2023’te 5, 2024’de 10, 2025’de 15 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Binden fazla oyun stüdyomuz var. Türkiye’de 40 milyondan fazla oyuncu nüfusa sahibiz. Ekonomimize 2 milyar dolarlık bir katkısı var bu endüstrinin' dedi.

'Devletimizin bu konuda çok güzel teşvikleri var'
Oyun sektörünün ihracat anlamında ciddi katkıları olduğuna değinen Özdemir, 'Yetişmiş insan kaynağı ve altyapı açısından son derece yeterli durumdayız. Tabi daha da iyi olması gerekiyor. Devletimizin oyun stüdyolarını destekleyici çok güzel teşvikleri var. Zaten burada Türkiye’yi temsil eden şirketlerin stantlarını görüyorsunuz. Ticaret Bakanlığımızın desteği var. Tabi bu destekler ve teşvikler artarsa daha fazla oyun stüdyosunun açılacağını ve yetişmiş insan kaynağı ile birlikte daha büyük işlere imza atacağımızı düşünüyorum' dedi.

'Türkiye oyun sektöründe şu anda dünyada ilk beşte'
Gamescom fuarına Türkiye’den 24 firmanın katıldığını söyleyen Expo HİS Genel Müdürü Kenan Onak, 'Geçen sene bu sayı 11 idi yaklaşık yüzde 120’lik bir büyüme söz konusu. Türkiye bu sene Almanya oyun sektöründe çıkarma yaptı diyebiliriz' ifadelerini kullandı. Onak, 'Türkiye oyun sektöründe şu anda dünyada ilk beşte. Oyun sektörü giderek büyüyor. Türkiye’nin en büyük markalarının yüz yılda ulaştığı parasal hacme, oyun firmaları 2020 yılında çok kolaylıkla ulaştı. Bunlar bugün Türkiye’nin en değerli markasından daha büyük paraya satıldı' dedi.

'Yüzde 80’e varan destekler söz konusu'
Onak, 'Biz HİS fuarcılık hizmetleri olarak oyun fuarlarına yatırım yapmaya devam ediyoruz. ABD’de, Almanya’da önümüzdeki aylarda Singapur’da da bir oyun fuarı düzenleyeceğiz. Devletimizin, Ticaret Bakanlığımızın sektöre desteği çok ciddi. Yüzde 80’e varan destekler söz konusu. Firmalar da yurtdışında fuara katılarak Türkiye’nin ihracatının artmasında inanılmaz katkıda bulunuyorlar.' dedi.
Gamescom dijital oyun fuarı 27 Ağustos tarihine kadar devam edecek.