Bugünkü Haberler

TAMER YİĞİT(1)

Balıkesir doğumlu ünlüler yolculuğumuza aktör Tamer Yiğit ile devam ediyoruz efendim. Kendisi bildiğiniz gibi en ünlü Balıkesir’li olarak göze çarpmaktadır. Birde dünya durdukça sansasyonel hayatına devam edesi Hülya Avşar var ama onu ve yaptıklarını anlatmak için makale yetmez, kitap hatta kitaplar yazmak gerek. Çünkü konu Hülya Avşar ise karşımıza toplumsal bir travma çıkar ki açıklamak için ülkem insanlarını masaya yatırmak gerekir. Şu ara soranlar olduğu için söylüyorum Hülya Avşar başlıklı bir yazım olmayacak.

Tamer Yiğit 1942 yılında Balıkesir’de dünyaya geldi. Ilk, orta, lise eğitimini Balıkesir’de, Üniversiteyi Izmir Iktisadi Bilimler Akademisinde okudu. Dar gelirli bir aile bireyi olduğu için ekonomik sıkıntı çektiği çocukluk ve gençlik dönemi yaşadı. Babasının Zağnos Paşa camii yakınında camcı dükkanı vardı. Yıl 1974 Kıbrıs Harekatı başlamış devam ediyor. Bende çok merak ediyorum Tamer beyin babasını ve tanışmak istiyorum. Gittim dükkana ama kapalıydı. Artık çalışmıyor, bıraktı, zaten konu oğlu ise konuşmaz seninle, hiç boşuna uğraşma delikanlı dedi komşuları. Kısmet değilmiş diyelim.

Haftalık bir magazin dergisi 25 bin lira ödüllü Kapak Güzeli yarışması tertip eder 1962 yılında. Arkadaş tavsiyesi, borç bulunan yol parası ve emanet giysi ile tutar Istanbul yolunu Tamer Bey. Müracaat tarihinin son günüdür ve yapar başvurusunu. Dönüşte önce Balıkesir’e uğrayıp babasından para alır ki borç aldığı parayı ödeyebilsin. Sonrasında okuluna kaldığı yerden devam eder. Bir röportajda sinema üzerine bir hayali olmadığını ve sadece ödül parası için bu yarışmaya katıldığını söylesede, biliriz ki her yürekte bir aslan yatar.

Yarışma sonuçlanır ve Tamer Bey birinci olarak hem 25 bin lira ödülü kazanmış hemde Belgin Doruk ve Sadri Alışık ile Daima Kalbimdesin filminde başrol oynama hakkı elde etmiştir. Bir bilgi edinemedim ama sanırım okul hayatını bitirdi ve sinema sektöründe hem para hemde şöhret daha cazip geldi. Filmlerde aktörlük yaptığını, başlarda özellikle babasından gizler Tamer Bey. Balıkesir insanı o zamanlar daha farklı. Herşeye şan, şöhret ve para olarak bakılmayan yıllar. Şimdi herşey daha farklı elbette. Ilk film Balıkesir’de gösterime girer ve Babası da bu sayede öğrenir.

Yine kendi ifadesine göre Babama para yardımı yaptım ve babam daha olumlu gözle bakar oldu sinemaya der. Ben Tamer Beyin bu sözüne şerh düşmek isterim çünkü hiçbir baba oğlu kendine para verdi diye yaptığı bir işi onaylamaz. Nasıl onaylar derseniz Yaptığı iş hoşuna gitmesede, yasal olması ve oğlunun istikbali hakkında şüphesi kaybolduğu için onay verir. Tamer Bey bu röportajı 2013 yılında yapmıştır ve O yılın değer yargılarına göre konuştuğu kanaatindeyim. 1980 li yıllarda Benim memurum işini bilir sözüyle başlayan Değerler erozyonu son yıllarda topluma ciddi kayıplar verdirerek devam etmektedir.

Üniversite’de ve aktörlük yaptığı yıllarda hep Namaz kıldığını söyleyen Tamer Bey, adının Din’ci ye çıktığını ifade ediyor aynı röportaj da. Bu cümlesi ile günün modasına uymuş hemşehrimiz. Yetmişlerin modası geniş paça pantolon, uzun yaka dar gömlek, ya hilâl veya ağzın içine giren kaba bıyık idi. Seksenlerin modası Badem bıyık, türbanBu günlerin modası ise şekilden ziyade kelâm da. En meşhur olanı Yasaklar vardı dinimi yaşayamadım Bir başka söz ise Bak, abdestli ağzım ile söyletme beni Daha ticari olanı ise Bak alacak istemeye gelmedim, namazdan çıktım bi uğradım sadece Şekil de var tabi ama alan sınırlı. Siyasete girmek isteyenler veya vekil seçilmiş ise bakanlık sevdasında olanların ilk yaptığı şey sakal bırakmak. Kurtuluş savaşı sırasında tek sakallı komutan olan Sakallı Nurettin Paşa, son yıllarda kahraman yapılmaya çalışılıyorsa bir yerden başlamalı.

1970 yılına gelindiğinde Türkiye çapında nam salmıştı hemşehrimiz. Aynı yıl Bebek gazinosunda bir kız dikkatini çeker ve arkadaş olurlar.(Hangi namazdan sonra gazinoya gittiği bilinmiyor) Kız henüz 17 yaşında falandır ve babası ünlü iş adamı Murat Bayrak Bey’dir.
Ünvanı ise KARANLIKLAR PRENSİ


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa