Bugünkü Haberler

TAMER YİĞİT(2)

Bir önceki yazımda, Tamer Yiğit’in Balıkesir de 1942 yılında doğduğunu, orta öğrenimini Balıkesir, Üniversite eğitimini ise Izmir de yaptığını, 1962 yılında bir derginin tertip ettiği yarışmada “Kapak Güzeli” seçildiğini, sinema sektöründe hızla yol aldığını ve 1970 yılında Bebek Gazinosunda gördüğü Rukiye Bayrak ile tanışıp arkadaş olduğunu anlatmıştım.

Rukiye Hanımın babası ünlü is adamı Murat Bayrak, oldukça sert mizaçlı, çevresi çok geniş, hatırlı biri olup, tabiri caizse “Kodu mu oturtan” biridir. Bu arkadaşlığa karşı çıkar ve hemen bitirmesini ister kızından. Rukiye Hanım ve Tamer Bey saklı gizli 1973 yılına kadar bu ilişkiyi devam ettirirler ve birbirilerini çok sevdikleri için mecburen gizli nikah kıyarak evlenirler. Kayınpeder Murat Bey öfkeden deliye döner ve bu mutlu çifte etmedik eziyet bırakmaz. Peki kimdir bu Murat Bayrak? O, bir sonraki yazının konusu olsun efendim.

Tamer Yiğit evlendikten sonra film çalışmalarına bütün hızı ile devam eder. Bu arada aksi Kayınpeder Murat Bey hemşehrimizi sürekli taciz eder. Arabasını kurşunlatmaktan tutunda, yolunu kesmeye kadar her türlü eziyeti yapar. Onlarca mahkeme açılır ama hiç birinden bir sonuç alamaz. Çünkü kayınpeder etkili bir isim. Taciz konularında Türkeş, Demirel ve Ecevit’den yardım istemesine rağmen bir sonuca ulaşamaz. Tamer Bey kayınpederinin kendisini öldürmek istediği söyler ama Murat Bayrak bunu gerçekten istemiş olsaydı yapardı. Sanırım daha çok taciz etmek istedi.

Yaşı olanlar bilir 1970’den itibaren,Televizyon evlere girmeye başladı. Televizyon deyip geçmeyin herkes alamıyor çok pahalı. Mahalledeki durumu yerinde olan bir iki kişi alır her akşam bütün mahalle orada olur. Televizyon olmayan kahvehaneler zaten iş yapamaz hale gelir. Sihirli kutu sinema sektörüne ciddi zarar verdi. Benim gençlik yıllarımda, Balıkesir’de beş kışlık yani kapalı sinema ve beş tane de yazlık sinema vardı. Balıkesir merkez nüfusu sanırım yüzbin’in altında olduğu zamanlar. Şimdi ise bir tane kaldı sanıyorum. Nereden nereye.

Sinema sektörünün kalbi olan Yeşilçam, ismini Istabul’daki bir sokaktan alır. Bütün sinama camiası o sokağı mesken tuttuğu için sinemanın kalbi olmuştur. Yolu Istanbul’a düşenler için söylüyorum hiç merak edip o sokağı aramayın. Sokak orada ama gitmenizi tavsiye etmem çünkü nahoş görüntü ve nahoş işler var.
Artist olmak için evden kaçan kızların dönemi olduğu için, Yeşilçam yapımcıları çareyi erotik filmlerde aradı. Malzeme bol çünkü. Birde cinselliğe meraklı izleyici kitlesi olunca, bu filmler uzun zaman sinemalarda gösterime girdi. Eli yüzü düzgün aile filmleri neredeyse çevrilmez oldu ve işsiz kalan sinema oyuncularının önemli kısmı bu tür filmlerde rol aldı. Tamer Bey 2013 yılında verdiği röportajda O filmleri basite indirgeme gayreti göstermiş olsa da biliyoruz ki hiç basit değildi. Örnek olması için yazıyorum Kazım Kartal o dönemin en fazla erotik filmlerinde oynayan erkek oyuncudur. Neden o filmlerde oynamak zorunda kaldığını şöyle anlatır. “Aile filmleri çekilmiyordu çünkü aile televizyon başında. Iş yok, para yok. Veresiye alışveriş ettiğim bakkal bir gün bana -Utanmıyorsun birde artist olacaksın öde borcunu- dedi. Mecbur kaldım O filmlere”

Tamer Beyin öyle bir mecburiyeti oldu mu bilmiyoruz. Ancak o filmlerde oynamıştır, hayatının en büyük hatasını yapmıştır ve toplum O filmleri asla unutmamış ve affetmemiştir. 2013 yılında ki röportajda siyaseti sevmediğinden falan söz eder ama Alparslan Türkeş Bey’in sağlığında vekil olabilmek için verdiği gayretleri bilenlerdenim. Bir iki denemede başarılı olamamış ve “Mecburen siyasete küstü” şeklindedir düşüncem. İl başkanlığı döneminde Sayın Erdoğan ile tanışır ve bu tanışıklık ile başlayan dostluk AKP kurucu üyesi olması ile neticelenir. Partide aktif bir görevi bildiğim kadarıyla yok. Olamaz, O erotik filmler Tamer Beyin üzerine yapıştı çıkmıyor ve çıkmayacak gibi görünüyor. Peki neden?

İzleyici onu iyi kalpli, masum yüzlü, gönül insanı olarak tanıdı. Sonrası ise evden kaçıp kötü yola düşen komşu kızına döndü.

“KARANLIKLAR PRENSİ” Kayınpeder ile devam edeceğiz efendim….


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa