Bugünkü Haberler
Ekspres Gazetesi

TARIM-İŞ SENDİKASI

Sanayi devrimi sonrasında seri ve çoklu üretime geçen sermayeye karşı işçi haklarını korumak için tek çatı altında birleşme gayreti ile sendikalar ortaya çıktı. Türkiyede ilk sendika 20 Şubat 1947 yılında kuruldu. Ancak grev hakkı olmayan, sadece genel istekler için söz söyleyebilen bir konuma sahipti.
Aslında Türkiye de sendika kurma çabası daha önceki yıllara dayanır. 1924 yılında “Amele Teali Cemiyeti” kurulur. Yaklaşık otuz bin üye sayısına ulaşırlar. Ancak Şeyh Sait, Musul ve Kerkük Türkiye sınırları içinde kalmasın diye gayret gösteren Ingiliz gizli servisinin oyununa gelmiş ve isyan etmiştir. Hem kendi kellesi gitmiştir hemde Musul ile Kerkük. Kim kazandı derseniz eğer iki yüz yıldır din adamları vasıtasıyla Orta doğuyu kontrol altında tutmak isteyen Ingilizler. Ikinci dünya savaşı sonrası Ingilizlerin yerini Amerikalılar aldı.
Konuya dönecek olursak bu isyan sonrası Takriri Sükun yasası çıktı. Huzurlu yaşam olarak anlayabiliriz. Bu yasa bütün cemiyetler kapatıldı, Amele Cemiyeti dahil olmak üzere. Takriri Sükun Yasası uygulaması sona erince, yeniden kurulma çalışmasına başlandı ama çok başarılı olunamadı. Hatta dönem hükümetine “1Mayis işçi bayramı olsun” talebi yapılınca, hem cemiyet kapatıldı hemde 1Mayıs Bahar Bayramı olarak ilan edildi.
Adnan Menderes 1949 yılında grev hakkı vereceğini vaad etmesine rağmen, iktidara gelince bu sözünden caydı. Herşeyi Amerikan direktifi ile yapmaya alışkın olduğundan, bir yanlışlık yapmayalım diye Amerika’dan uzman davet edildi veTürk İş kuruldu. Yıl 1952. Yönetici olarak seçilen veya atanan kişileri Amerika’ya götürüp bir güzel eğittiler kendi istedikleri şekilde. Daha sonra çeşitli sendikalar kuruldu ve aynı çizgide olanlar Konfederasyon şeklinde boy gösterdiler. Oniki eylül darbesine gelme sürecinde, bu sendikalar kendilerine verilen görevleri layıkıyla yerine getirdiler. Ihtilal sonrası daha pasif hale getirildiler ki yeni liberal tayfanın başına dert olmasın diye. Çünkü maksat hasıl olmuş ve seksen darbesi ile Türkiye’nin eksen kayma süreci başlamıştı.
Herşeyde olduğu gibi sendika konusunda da önemli olan niyettir. Niyet halis olmadıktan sonra iyi niyetle kurulan sosyal dernekler bir silah haline dönüşebilir. Vakti zamanında militan barınma merkezi haline dönüşen sendikalar da gördük, kendini ağa, güç aldığı işçileri maraba olarak gören başkan da gördük.
Çalışanların hakkını korumak için kurulan bu sendikaların gelir kaynağı, bildiğim kadarı ile bünyesinde bulunan üyelerden almış oldukları aidat ile temin edilir. Her ay belirli bir para sendikaya aktarılır otomatik olarak ve orada lüzumlu görülen işlere harcanır. Diyelim ki sendika grev kararı aldı işçi maaşları bu biriken paralardan ödenir. Kendi içlerinde bir yönetim kurulu var elbet ve bu gelir gider dengesi onlar tarafından takip edilmekte mutlaka.
Tarım-iş sendikası yönetim kurulu üyeleri geçtiğimiz aylarda Ukrayna şehri olan Kiev’e Dört gün, dört gece süren kültür amaçlı bir gezi tertip etmişler. Aylardan Kasım olunca havalar orada soğumaya başlıyor ama ortamın en hareketli olduğu zamanlara denk gelmiş, Allah’ın hikmeti işte. Yaklaşık 30 bin dolar harcanmış. Aidat paralarını nasıl kendiniz için harcayabilirsiniz? Milletin parası ile hacca gitseydiniz o olurdu(!)
Sayın başkan Ilhami Polat “Arkadaşlar yorulmuştu. Biraz dinlenme amacı ile yapıldı ve üstelik ben kendim gidemedim 19 kişi gitti ben kaldım.” diyor. İlahi İlhami bey. O kadar organizasyon yap ama kendin gideme. Artık sizde acısını hafta sonları gittiğiniz Kıbrıs da çıkarırsınız. Hani orada bulunan Tarım sendikaları ile hafta sonları toplantı yapıyorsunuz ya. Kıbrıs Tarım sendikası yöneticileri neden hafta sonu çalışıyor?
Ukrayna ve Kıbrıs’ı iyi bilirim Ilhami bey. Hangi ülke hangi amaca uygun onuda bilirim. Iyi bildiğim bir yer daha var ve mutlaka gitmelisiniz. Küba. Ukrayna da ne kadar dinlenme imkânınız oldu bilemem ama Küba da ziyadesiyle dinlenirsiniz. Biraz pahalıya patlar ama dert etmeyin, nasılsa yanınızda harcamaları kontrol edenler de bulunuyor. Kitabına uydurulur.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa