Bugünkü Haberler
RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
1- Hatayspor 8 5 2 1 12 17
2- Akhisarspor 8 5 1 2 11 16
3- Cesar Grup Ümraniyespor 8 4 2 2 14 14
4- Balıkesirspor 7 4 1 2 11 13
5- Fatih Karagümrük 7 3 3 1 12 12
6- Altay 7 3 3 1 11 12
7- Bursaspor 8 5 0 3 13 12
8- Keçiörengücü 7 2 5 0 5 11
9- BŞB.Erzurumspr 8 3 2 3 7 11
10- Adana Demirspor 8 2 4 2 9 10
11- İstanbulspor 7 2 4 1 12 10
12- Ekol Göz Menemenspor 8 2 2 4 5 8
13- Osmanlıspor FK 7 3 1 3 9 7
14- Adanaspor 7 1 3 3 10 6
15- Altınordu 7 1 2 4 8 5
16- Giresunspor 7 1 2 4 6 5
17- Boluspor 7 0 2 5 5 2
18- Eskişehirspor 8 1 1 6 9 -5
Üst Lig Play Off Alt Lig
TEPKİLER ÇIĞ GİBİ
TEPKİLER ÇIĞ GİBİ
11 Kasım 2018 23:24
Font1 Font2 Font3 Font4
620 defa okundu

EKSPRES muhabirimiz Ümit Ulus’a AK Parti Altıeylül İlçe Başkanlığı’nda yapılan saygısızlığa karşı gösterilen dik duruş, Balıkesir basını için umut vaadetti. Balıkesir ve Bandırma Gazeteciler Cemiyeti yaşananları kınadı, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan “Ayhan Atahan’a gerekli uyarı yapılacak” dedi. Bir çok gazete İsmail Çoban’ın adaylık haberini sansürledi. Onlarca gazeteci destek mesajları yolladı, Ayhan Atahan’a ateş püskürdü

BİNADAN ÇIKARDILAR

EKSPRES muhabiri Ümit Ulus, geçtiğimiz Cuma günü İsmail Çoban’ın Altıeylül Belediye Başkanı aday adaylığı toplantısını takip etmek için gittiği AK Parti Altıeylül İlçe binasından, İlçe Başkanı Ayhan Atahan’ın talimatıyla çıkarılmış, muhabirimizi davet eden Çoban da bu büyük ayıba sessiz kalmıştı.

HER KESİMDEN DESTEK

Olayın duyulmasının ardından, bir çok gazete ve internet sitesi, söz konusu adaylık açıklama haberini Ümit Ulus’a destek olmak için boykot etti. İlin dört bir yanından onlarca gazeteci, sosyal medyadan Ulus’a ve EKSPRES’e destek mesajları yağdırdı, Ayhan Atahan’ın yaptığını ‘terbiyesizlik’ olarak niteledi.

ŞEHRİ BÜTÜNLEŞTİRDİ

Siyasi görüşleri, dünyaya bakışları birbirinden çok farklı yüzlerce bürokrat, iş adamı ve siyasetçi, Ümit Ulus’un maruz kaldığı muameleye karşı aynı tonda tepki gösterdi. Bu olay; tüm şehre basın özgürlüğü, ifade hürriyeti ve eleştiriye tahammül noktasında unutulmayacak bir ders vermiş oldu.

ÜMİT ULUS YALNIZ DEĞİL

AK PARTİ ALTIEYLÜL İLÇE BAŞKANI AYHAN ATAHAN’A AÇIK MEKTUP

Bir medya kuruluşunun sizinle ilgili yaptığı yayınlardan hoşnut olmayabilirsiniz. Eğer yazılanlarda hukuka aykırı ya da yalan bir unsur varsa yargı yoluyla her zaman hakkınızı da savunabilirsiniz. Ama siyaset yapıyorsanız, hele hele bir ilçe başkanlığı makamına getirilmişseniz, önce eleştiriye tahammül etmeyi öğreneceksiniz. Bir basın emekçisini, sırf gazete yönetimine nefret beslediğiniz için halka kapılarının açık olması gereken iktidar partisinin ilçe başkanlığından kovmaya kalkarsanız, “Gitmezsen tatsızlık çıkar” diye tehdit ettirirseniz, sonunda koskoca bir şehri karşınızda bulursunuz.

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ: Eleştirilere açık olamayacak kişiler, topluma hizmet amaçlı makamlarda görev almamalıdır. Olayın sahnelendiği yer halkın makamıdır. Ayhan Atahan ve İsmail Çoban’a, basının özgür olduğunu hatırla-tıyor, camiamızı inciten aklıselim dışı davranışları nedeniyle özür dilemeye davet ediyoruz.

BANDIRMA GAZETECİLER CEMİYETİ: Adı geçen kişileri kamuoyu önünde meslektaşımızdan özür dilemeye ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması için daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

‘Partim adına özür dilerim’
Haftasonu Ümit Ulus’u arayan AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, yaşanan olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü ifade etti. Demiraslan “Size karşı yapılan bu tutum ve davranışı doğru bulmuyorum. Bu makamlardaki insanların eleştiriye tahammül göstermesi gerekir. Yaşanan bu tatsızlıktan ötürü, partim adına sizden özür diliyorum. İlçe Başkanımız Ayhan Atahan’a da gerekli uyarıları yapacağız” dedi.

***************

Başta meslek örgütleri olan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ve Bandırma Gazeteciler Cemiyeti olayı kınayan mesaj yayınlarken, kentte yayın yapan Politika Gazetesi, Merhaba Gazetesi, Artı Web TV, Yoran Gazete, Kent Radyo TV,  Balıkesir Günaydın Gazetesi, Lider Balıkesir, Balıkesir Lider WEB TV, Yeni Erdek Gazetesi ve basın emekçileri Ümit Ulus’a dayanışma mesajları yayınladı ve haberi kullanmama kararı aldılar.

HASAN DEMİRASLAN: “GEREKLİ UYARIYI YAPACAĞIM”

Balıkesir siyaset, iş ve cemiyet hayatından birçok kişi Ümit Ulus’a ulaşıp olayla ilgili üzüntülerini iletip, destek olduklarını belirtti.  AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan da Gazete çalışanımız Ümit Ulus’la telefonla görüşüp yaşanan olaydan dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.  Demiraslan, “ Size karşı yapılan bu tutum ve davranışı doğru bulmuyorum. Karşılaştığınız bu durumdan dolayı Partim adına size özürlerimizi iletiyorum. Eleştirilere tahammül etmemiz gerekir. Böyle üzüntü verici olaylarla bir daha karşılaşmamak İlçe Başkanımız Ayhan Atahan’la konuşacağım ve gerekli uyarıyı yapacağız, çok geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

BANDIRMA GAZETECİLER CEMİYETİNİN KINAMA MESAJI

8 Kasım 2018 günü Balıkesir’de faaliyet gösteren Sembol Medya Grubundan Ekspres Gazetesi Muhabiri Sayın Ümit Ulus’un davet edildiği toplantıdan çıkarılmasını Bandırma Gazeteciler Cemiyeti olarak şiddetle kınıyoruz.

Adalet ve Kalkınma Partisi Altıeylül Belediye Başkan Aday Adayı İsmail Çoban’ın daveti üzerine basın toplantısına giden meslektaşımız,  AK Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ayhan Atahan’ın bir ilçe yöneticisini göndererek ‘Sembol Medya Grubundan kimseyi istemediğini’ belirtmesi üzerine meslektaşımız aday adayı tarafından davet edildiğini ve toplantıyı takip edeceğini belirtmiş, ancak baskılar üzerine AK Parti Eylül Belediye Başkan Aday Adayı İsmail Çoban’ın “Yapabileceğim bir şey yok, katılmazsanız sevinirim” sözü üzerine toplantıdan ayrılmak zorunda kalmıştır.

Bandırma Gazeteciler Cemiyeti, bu güne kadar görevlerini yapmak için çırpınan ve engellemelere maruz kalan tüm meslektaşlarının yanında olmuştur. Siyasi parti, kurum, kuruluş ve kişi gözetmeksizin halkın haber alma ve soru sorma hakkını savunan Bandırma Gazeteciler Cemiyeti bugün de ayrı tavrını göstermektedir.

Bu durum karşısında adı geçen kişileri kamuoyu önünde meslektaşımızdan özür dilemeye ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması için daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Bandırma Gazeteciler Cemiyeti Derneği

***********

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ’NİN KINAMA MESAJI

KAMUOYUNA
Meslektaşımız Ümit Ulus’a karşı yapılan
camiamızı da inciten aklı selim dışı davranışı kınıyoruz.
….
Bugün Ak Parti Altıeylül Başkanlığı’nda gazeteci arkadaşımız Ümit Ulus’un yaşadığı talihsiz olayı üzüntü ile karşıladık.
Basın mensuplarının görev yapması hiç bir şekilde engellenemeyeceği gibi görevlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarının sağlanması yasalarla belirlenmiştir.
Halka hizmet noktasında bulunan siyasi parti temsilcisinin bugün bir meslektaşımıza karşı sergilediği tutum, vatandaşa davranışı da sorgular hale gelmesine yol açar.
Bir gazeteciden, kendi yayın grubunda yayımlanan haber nedeniyle, davet edildiği toplantıyı terk etmesinin istenmesi izaha muhtaçtır.
Kaldı ki düşündürücü olayın sahnelendiği yer, birilerinin şahsi mekanı değil halkın makamıdır.
Eleştirilere açık olamayacak kişiler topluma hizmet amaçlı makamlarda görev almamalıdır.
Bu makamlarda bulunanlar da kişilik haklarına karşı saldırı yapıldığını düşünüyorlarsa haklarını herkes gibi adli mercilerde aramalıdır. Bu aynı zamanda demokratik hukuk devleti olmanın gereğidir.
AK Parti İlçe Başkanı sn. Atahan ile aynı zamanda aday adaylığı başvurusunda bulunan sn. Çoban’a basının özgür olduğunu ve kamu hizmeti yaptığını hatırlatıyor, camiamızı inciten akli selim dışı davranışları nedeniyle meslektaşımızdan özür dilemeye davet ediyoruz.
Balıkesir siyaset, iş ve esnaf dünyasına iyiyle kötüyü, güzelle çirkini ayırt etme yolundaki çağrımızı yenilerken bir daha böyle üzücü olayların yaşanmamasını temenni ederiz.
BGC YÖNETİM KURULUBu haberler ilginizi çekebilir!

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa