Bugünkü Haberler
Ekspres Gazetesi

VENEZUELA, BOLİVAR VE MADURO.

Simon Bolivar 1783 yılında zengin bir ailenin çocuğu olarak şimdiki Venezuela’nın başkenti Karakas da dünyaya geldi. Eğitimini Ispanya da tamamladı ve ülkesine döndüğünde Ispanyol sömürgeciligine karşı mücadele başlattı. George Washington hayranı olup, onun Ingilizlere karşı verdiği bağımsızlık savaşını örnek almıştı kendisine. Amacı Birleşik Güney Amerika’yı kurmaktı. Ailesinden kalan tüm mal varlığını bu mücadele için harcamış ve önemli ölçüde başarılı da olmuştur. 1821 yılına gelindiğinde Venezuela, Ekvator, Kolombiya, Panama ve Peru’nun bulunduğu bölgeyi, silahlı mücadele ile Ispanyollar dan aldı ve Büyük Kolombiya Devletini kurup, ilk Devlet Başkanı oldu.

Ancak generalleri arasında çıkan menfaat kavgaları bu devletin kalıcı olmasına engel oldu ve iç çatışmalar başladı. Önce istifa etti, sonra sürgüne gönderildi ve kahrından verem olup, öldü. Yıl 1830. Simon Bolivar, Güney Amerika kıtasının başarıya ulaşamamış Atatürk’ü dür. Küba’nın başkenti Havana’da en geniş alanlardan birinde heykeli mevcuttur. Bir gün kalabildiğim Venezuela Karakas da onun adına bir yer görmeye fırsatım olmadı ama var olduğunu biliyorum. Onun ölümünden yıllar sonra Fidel Castro ve Che Guevera, Bolivar’cı bir politika geliştirmek isteselerde başarılı olamadılar. Bağımsızlık ve tek devlet olmak isteyenlere “Allah’sız komünist” damgası vurulsa da aslında iyi bir Katolik olan Fidel Castro, ülkesini korumak ve Rus desteği alabilmek için komünist olmak zorunda kalmıştır.

Birinci dünya savaşından sonra “Inanç” diyerek insanları manipüle etmenin ne kadar kolay olduğunu öğrenen ABD, bu yolu kullanmaya başladı. Ispanya iç savaşında kendi halinde bir Papaz olan Jose Maria tarafından 1928 yılında bir tarikat kuruldu. Kendisine vahiy geldiğini iddia eden bu muhterem papaz efendi, tarikatını Opus Dei olarak isimlendirdi. “Tanrının işi” anlamına gelir ve bu tarikat, dünyadaki aklı selim insanlar tarafından “Ahtapotun kolları”veya “Kutsal Mafya” olarak anılır. Sekiz yüz civarında gazete ve TV kanalı, onbeş üniversite, doksan yedi teknik okul, on beş ilköğretim okulu ve üç milyar dolar civarında nakit veya mal varlığı bulunmaktadır. Ilk başta yardım derneği gibi kurulur ama içine sızan ajanlar tarfından, Ispanyolca konuşulan her yerde maşa olarak birilerine hizmet eder hale gelir. Güney Amerika Kıtasında, ABD lehine yapılan her operasyonun arkasında finansör veya uygulayıcı olarak bu cemaat bulunmaktadır. Komünizme güya karşı olan, Türkçe bilen ve Türk etkisi olan her yerde faaliyet gösteren Fetö ile ne kadar benziyor değilmi?

Güney Amerika’da Opus Dei, Uzak Doğu ülkelerinde Moon Tarikatı, Avrasya bölgesinde Fetö. Tezgah ne kadar güzel kurulmuş. Ayrıca merkezi ABD içinde bulunan güdümlü Islami cemaatler de cabası. Amerika tarafından güya kurtarılan Güney Kore halkı, o güne kadar Budist idi. Sonrasında bir şarlatan ortaya çıkıp, çakma bir Hristiyanlık yaratıp, halkı inanç üzerinden manipule etmeyi başardı. Bu dünyasını kurtarıp, öbür dünyayı satın alma peşinde olan kurnazlar, mallarının önemli bir bölümünü bu tarikat emrine vermiştir. Inanç, Ingiliz anahtarı gibi çok amaçlı kullanılır olmuştur.

Hugo Cavez’in ardından iktidara gelen Maduro, Cavez’in politikası izleyip, ülkesinde bulunan zenginlik kaynaklarını, kapitalistlere karşı koruma mücadelesi vermektedir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu yolda izlediği politikayı can-ı yürekten destekliyorum. Hem Venezuela zenginliğine konmak isteyen, hemde muhtemel bir Birleşik Latin Amerika fikrini ortadan kaldırmak isteniyor. Trump ve arkasındaki akbabaların bu çabası dünya barışı için başarı kazanmamalıdır. Onurlu bir mücadele veren Venezuela meşru iktidarına destek verilmeli ve Türk halkı elinden geleni yapmalıdır. Maduro’nun yaptığı ekomik yanlışlar, ayrı bir konudur.

Mesele olan ABD karşıtlığı değil, bir ülkenin sömürge olmama davasına yardımcı olmaktır. Şeytan ve şeytan işbirlikçileri elbet cehenneme girecektir ve ihtiyacı olan ateşe yardımcı olmak, ahlâklı insanların ilk görevidir.
Zalimler için yaşasın cehennem…


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa