Son Haçlı saldırısının püskürtülmesinin ardından 4 yıl geçti. FETÖ’nün çıkarmak istediği iç savaşa karşı Çanakkale ruhuyla kıyama duran bir milletin iradesinin zafere ulaştığı tarihtir 15 Temmuz 2016. 15 Temmuz milletimizin makus talihini yendiği, sırtında üreyen ura neşter vurduğu, milli iradeyi yok etmek isteyenlerin suratına Osmanlı tokadını indirdiği kutlu tarihtir. 15 Temmuz bir nevi kendine gelişin, özüne dönüşün günüdür.

 

FETÖ ve FETÖ’nün tapınak şövalyeleri tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin ardından sırtımızda ur gibi üreyen bu yapı geçtiğimiz 4 yılda devlet içinde yuvalandıkları yerlerden tasfiye edildi ve edilmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın dediği gibi "İçerdeki hainler tasfiye edilince ordumuz adeta kendini yeniden buldu. Silahlı Kuvvetlerimizin terörle mücadeleden yurtdışı operasyonlara kadar farklı cephelerde imza attığı başarıların altında, bünyesinde yapmış olduğu işte bu temizlik vardır." 15 Temmuz şer gecesinin ardından devlet içindeki geniş kapsamlı temizlik sayesinde Suriye'de Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Bahar Kalkanı operasyonları o gecenin açtığı siyasi zeminde yapıldı. Doğu Akdeniz ve Libya hamleleri yapıldı. Tabi bunlarda Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin de katkısı büyüktü.

 

Geçtiğimiz günlerde Ayasofya’nın tekrar camiye çevrilebilmesinde de 15 Temmuz’un etkisi olduğunu düşünüyorum. Yoksa en başta muhalefet karşı çıkardı. Çünkü 15 Temmuz aynı zamanda milletin değerleriyle savaşmanın karşılığının milletten gelecek Osmanlı tokadı olacağını birçok kesime benimsetti.  Ayasofya’nın camiye çevrilebilmesinin bir başka sebebi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, uluslararası toplumun baskı ve tehditlerine karşı durabilen özgün tarzı, dik duruşu ve kararlılığıdır.

 

MAĞDURLARA İADE-İ İTİBAR

Hain darbe girişiminin ardından gündeme gelen bir başka konu ise yıllarca FETÖ tarafından mağdur edilen kişiler. Farklı mesleklerden kendilerine biat etmeyen, 15 Temmuz’un daha iyi anlaşılması ve aydınlanması için gizli tanık olan birçok kişi devlet içine yuvalanan hain örgüt tarafından çeşitli yollarla mağdur edildi. 15 Temmuz’un ardından tespiti uzun süren çalışmalar sonucunda bir kısmına iade-i itibar verildi. Henüz mağduriyetleri giderilmemiş kişiler olsa da umudumuz tam. Çünkü 4 yılda büyük bir mücadele verildi.  Ve bu mücadele hala devletin içinde sinsi sinsi yaşananları seyreden FETÖ’cülere rağmen yapıldı. Bugünümüze şükür. İade-i itibar verilenlerden bazıları yakınlarımızdan olunca umudumuz katlanarak artıyor.

 

YA DAHA NE OLSUN

15 Temmuz darbe girişimi amacına ulaşamadı ancak kayıplarımız büyük. O gece yıllardır özlemi duyulan birçok menzile kavuşmamız için can veren şehitlerimizin acısı hala yüreğimizde. O gece demokrasiyi katletmek ve halkın altını oymak isteyen kendini mehdi ilan eden ruh hastasının ve ananasçı dostlarının hain tertibine karşı milli iradeye sahip çıkan demokrasi neferleri sayesinde Ayasofya yeniden ayağa kalktı. Fatih’in torunları putları devirip Ayasofya’ya İslam sancağını dikti. İstanbul yeniden fethedilmiş gibi şenlenmedik mi?  Ayasofya için ne şehitler ne kurbanlar verildi. Ayasofya bizi menzile ulaştıracak Kızılelma yolunda ümmetin kutlu yürüyüşünü kolaylaştıracak yoldur. Müjdeler olsun. O yol açıldı.