Son zamanlarda adaçayı nedir sorusu çoğu kişi tarafından merak konusu olmuştur. Özellikle son birkaç senedir adı çok farklı alanlarda duyulmaya başlanan adaçayı, genellikle Akdeniz’de yetişen bir bitkidir. Ballıbabagiller familyasında yer alan bu bitki, yoğun ve benzersiz kokusuyla ilgi çeker. Her mevsimde yeşil kalan ve yapraklarını dökmeyen mucizevi adaçayı bitkisi, yaz aylarında mor, mavi ve pembe renkte çiçek açar. Nane ile aynı soyu paylaşan adaçayının farklı kullanım alanları ve sağlığa olan faydaları son yıllarda son derece önemsenmektedir. Baharat olarak kullanılabilen, yakılabilen ve çay şeklinde demlenebilen adaçayı yararları sayesinde hem alternatif tıp hem de geleneksel tıp tarafından tavsiye edilir. Adaçayı neye iyi gelir dersek de adaçayının antioksidan ve antienflamatuar yapısı, birçok hastalıktan korunmak için önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca en bilinen özelliklerden bir tanesi de yarattığı rahatlatıcı etkidir. Stresi ve yorgunluğu azaltarak rahatlamaya yardımcı olur. Adaçayının bitki çayı dışında kullanımları da mevcuttur. Özellikle kozmetik sektöründe çok fazla tercih edilen adaçayı faydaları sayesinde cilt sağlığı için de oldukça etkilidir. Düzenli cilt bakımını dahil edildiği zaman yaşlanmanın etkilerini azaltarak canlı ve genç görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Diş ağrılarına ve iltihaplara bile iyi gelen adaçayı, tüm bu özelliklerinden dolayı çok tercih edilen bir bitkidir.

Adaçayı Nasıl Yapılır?

Bu mucizevi bitkinin en yaygın kullanım şekli demlenerek çay halinde içilmesidir ve bu durum da herkesin aklına adaçayı nasıl yapılır sorusunu getirir. Kuru ya da yaş adaçayı yapraklarından yapılan bu çay birçok hastalık için ve hatta zayıflamaya yardımcı olması için bile tercih edilebilir. Antioksidan özelliği ile birçok faydası olan adaçayını demlemek de oldukça kolaydır. İsteğinize göre yaş adaçayı yapraklarını ya da kurutulmuş adaçayını tercih edebilirsiniz. 

Peki adaçayı nasıl demlenir? Yapmanız gereken tek şey yaprakları ve suyu cezveye koyarak kaynatmaktır. Tıpkı siyah ve yeşil çayda olduğu gibi, daha aromatik ve lezzetli bir sonuç elde etmek için birkaç dakika boyunca demlenmesini ve tadının oturmasını bekleyebilirsiniz. Eğer daha farklı bir aromaya sahip olmasını isterseniz demledikten sonra içine limon da ekleyebilirsiniz. 

Eğer iş hayatınızda sınırlı bir süre içerisinde çay demlemekte zorluk yaşıyorsanız, paketli sallama adaçaylarını da tercih edebilirsiniz. Tıpkı kendi yaptığınız zamanki gibi, paketli çaylar da kurutulmuş adaçayı yapraklarından yapılır. Ayrıca ambalajları sayesinde çantanızda taşımanız ya da ofisinizde muhafaza etmeniz de çok kolay ve hijyenik olur.