lk olarak 1600’lü yıllarda haritacılar tarafından yön bulma amacıyla kullanılmaya başlayan adımsayarlar, bugün işlevini tamamen değiştirmiş durumda. Bu kadar uzun süredir yeryüzünde olan bu cihazları ise kimin icat ettiği kesin olarak bilinmiyor. Adımsayarı icat etmiş olabileceği söylentiler arasında bulunan bilim insanlarından biri de Leonardo da Vinci.

Akıllı telefonlar ve giyilebilir teknolojik cihazlar, vücudun her yöndeki hareketlerini 3 eksenli bir ivmeölçer üzerinden sürekli olarak algılarlar. Veriler cihaz çalışırken ve kullanıcı tarafından kullanılıyorken her zaman kaydediliyor; bu da kullanıcıların yürüdüğünü, hızlı koştuğunu veya hareketsiz durduğunu takip etmesini sağlıyor. Cihazlar tüm bu verileri işlemek için kaydediyor. Cihazlar da daha öncesinden kullanıcı ile ilgili bilgileri topladığı için kişiselleştirilmiş bir algoritma aracılığıyla çalışıyor. Böylece yürürken ya da koşarken kaç kalori yaktığımız ya da kaç kat çıktığımız gibi bilgilere ulaşabiliyoruz.

Hareketleri türlerine göre de sınıflandırdığı için bu ayrıntılara dayanarak cihazlar daha fazla bilgi üretiyorlar. Bu bilgilere örnek olarak da, cihazdan cihaza değişmek üzere, kullanıcının yürürken ortalama nabız hızı, kandaki oksijen seviyesi ve kullanıcının temposunu verebiliriz. Günümüzde yüksekliğinizi, tırmandığınız dağların yüksekliğini ya da gün boyunca inip çıktığınız merdivenlerin sayısını bile hesaplayabileceğiniz altimetre de çoğu akıllı saat ve bilekliğin içerisinde bulunuyor.

Akıllı saat/bileklik ve telefonların çoğunda askeri seviyede ivmeölçerler kullanılıyor. Bu ivmeölçerlere gelen veriler, kullanıcının hareket güçlerini hesaplıyor. Hesaplanan güç de sonrasında MET’e yani Metabolik Eşdeğer isimli parametreye dönüştürülüyor.

Dönüştürüen, MET adı verilen birim kişinin boy, kilo, cinsiyet gibi özelliklerine göre özelleştiriliyor. Böylece MET değeri üzerinden adım sayısının bulmak kolaylaşıyor. İvmeölçerin denklemi ise çok basit. Bir adım için gerekli MET’i ürettiğinizde, adım sayarınız sizin için 1 adım sayıyor. Toplanan veriler daha sonra adımlara ve aktiviteye ve bunlardan kalori ve uyku kalitesine dönüştürülür, ancak yol boyunca bazı tahminler yapılır.

Günümüzde kullandığımız cihazlarımız, eskiden kullanılan pedometre adı verilen adımsayardan çok daha düzgün ve stabil çalışıyor.