BALIKESİR’İN GÜZELLİK VE ÖZELLİKLERİ

1.KIZLARININ GÜZELLİĞİ

2.KAYMAĞI VE KOLONYASI

3.KAPLICALARI

4.KURT DERELİ MEHMET PEHLİVANI

5.KARESİ OĞULLARI VE BEYLİĞİ

6.KUVAYI MİLLİYE RUHU

7.KIYILARININ GÜZELLİĞİ

8.KEKLİK TÜRKÜSÜ (İKİ KEKLİK)

9.KAZ DAĞI ( İDA )

10.KUŞ CENNETİ

-  Sıralanan bu özellik ve güzelliklere bakınca , gerçekten dünyanın başka yer ve yörelerinin böyle güzelliklere sahip olmadığını anlıyoruz .BALIKESİR’in trafik  plaka numarası “ON” dur ve Balıkesir “ON” numaradır.

- ÇOK ÖNEMLİ NOT : 10 K’ya eklemeden ve tek başına saymamız gereken , çok çok büyük bir övünç kaynağımız ve kahramanımız daha vardır . Adı asla unutulmayacak olan bu yiğit kahramanımız  "KOCA SEYİT  ’tir " . KOCA SEYİT : 18 Mart 1915 ‘de Çanakkale 'de son kalan 275 kg.lık top mermisini “Ya Allah” diyerek , tek başına kaldırıp  topunu dolduran ve nişan alıp topunu ateşleyerek , İngiliz Donanması’nın Ocean gemisini batıran yiğittir , O’da Balıkesir’in Havran İlçesinden yetişmiş bir kahramanımızdır. Kahraman Gazimiz KOCA SEYİT Ruhun Şad Olsun .

-  BALIKESİR bal ile başlar , madendir BALYA’daki bütün taşlar , altın dahil BALYA’dan oniki kalem maden çıkar.

-  Balıkesir’in bu özellik ve güzelliklerinden başka 11,12,13…’ncü özellikleri ve daha nice sonsuz güzellikleri vardır ancak halkımız kanaatkardır ve bu kadarını saymakla yetinmektedir.

- NOT : ( 10'K ) olarak özetlenen BALIKESİR'in  ÖZELLİK ve  GÜZELLİKLERİ : 2009  yılında yazarımız  (Balya  KAYALAR'lı ) Muharrem KAYNAK  tarafından  bizzat tesbit edilip kaleme alınmıştır. Aynı yıl yayınlanan "KAYALAR KÖYÜ ve TARİHİ KİTABI" ile de yayınlanlanmıştır . 

- Konu ile ilgili olarak ; 2017- 2018 yıllarında yazarımız tarafından hazırlanıp bastırılan broşürlerden   yeterli miktarda BALIKESİR İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile BALIKESİR Kent Arşivi Md. lüklerine de takdim edilmiştir .                                                                            

BALIKESİR'İN ÖZELLİK VE GÜZELLİKLERİNE DAİR BİR ÖZET :

- BALIKESİR’in PLAKA NUMARASI  “10” dur ve BALIKESİR ON NUMARADIR "

- Balıkesir , yukarıda sıralanan ve hepsi K’ harfi ile başlayan 10’ ayrı karekteristik özellik ve güzelliğe sahiptir. Bu türden güzellik ve özelliklere dünyada hiçbir memleket ve diyar sahip değildir .

- Teknik gelişmeler , ilim , fen ve bilim çok şeyleri değiştirir , geliştirir veya güzelleştirebilir ancak aşapıda  saydığımız DOĞAL GÜZELLİKLERİ ve DOĞAL OLAN ‘ı değiştiremez.

- KAZ DAĞI’nın , KUŞ GÖLÜ’nün , KIYILARI’mızın ve KAPLICALARI’mızın yerini kimse değiştiremez.

- KARESİ OĞULLARI ve BEYLİĞİ’nin böyle bir diyarda kurulduğunu , KURT DERELİ MEHMET PEHLİVAN’ın cihan pehlivanı olduğunu bilmeyen yoktur ,

- KUVA-YI MİLLİYE RUHUMUZU ve mis gibi kokan KOLONYALARIMIZ’ın kokusunu kimse bizden ayıramaz .

- KIZLARIMIZIN GÜZELLİĞİ’ni inkar edenler tarihten Afrodit , Helena ve Belkıs’ı silemezler.

- KAYMAKLI TATLIMIZI yiyenler onun tadını unutabilirler mi.İnsanoğlu hiçbir şeyi unutmaz İKİ KEKLİK TÜRKÜSÜ’nü  bilen  değil , duyan herkes kendisi söyler.