Teknolojinin durmak bilmeden gelişmesi ve sürekli olarak yeni teknolojik cihazların piyasaya sürülmesi sebebiyle bilgisayar satın almak çok daha zorlu bir hâle geldi. Masaüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özellikler neler? diye düşünürken işin içerisinden çıkmak gitgide zorlaşıyor. Tüm isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak doğru bilgisayarı bulmak zor olabilir ama imkânsız değil! Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler özellikleri öğrenerek siz de tam da hayalini kurduğunuz dizüstü bilgisayara sahip olabilir ve bilgisayarınızı seneler boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Depolama Türü ve Alanı

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında depolama alanı geliyor. Günümüzde tercih edebileceğiniz iki tür bilgisayar depolama türü var. Bunlara HDD (sabit disk sürücüsü) ve SSD (katı hal sürücüsü) adı veriliyor. SSD depolama türünde tıpkı akıllı telefonlar ve tabletlerde olduğu gibi flash bellek kullanılırken, HDD’ler bilgi depolamak için “plaka” adı verilen ve hızlı bir şekilde dönen manyetik diskleri kullanıyor. SSD’li bilgisayarlar daha pahalı bir seçenek olsa da okuma ve yazma hızları geleneksel HDD’li bilgisayarlardan çok daha hızlı. Ayrıca SSD’lerin hareketli parçaları olmadığı için daha hafif, sessiz ve verimli. Bu depolama türünün geleneksel bir sürücüye göre hasar görme ihtimali çok daha zor. Tüm bu özelliklerinden dolayı, bir bilgisayar hızlandırma yöntemi olarak SSD’li bir cihaz tercih edebilirsiniz. 

Büyüklük ve Ağırlık 

Satın alacağınız bilgisayarın boyutu ve ağırlığı kullanım rahatlığını doğrudan etkileyen bir faktör. Özellikle dizüstü bilgisayarlar için bu özellikler çok daha büyük önem taşıyor. Ekran alanı büyüdükçe daha iyi görüntüler elde edebileceğiniz gibi aynı zamanda cihazı taşımak da bir o kadar zor hâle gelecektir. Ekran boyutu pil ömrünü de etkiler. Daha büyük ekran daha az pil ömrü demektir. Fakat masaüstü bilgisayarlar için bu geçerli değildir. Taşınabilir olmayan masaüstü cihazlarda genellikle büyük ekran tercih edilir. 

İşletim Sistemi

Bilgisayar özellikleri arasında en çok kafa karıştırıcı olan işletim sistemi seçimi. Windows mu yoksa Mac mi alacağınıza karar vermek gün geçtikçe daha da zor hâle geliyor. Fakat bu zorluğun asıl nedeni iki işletim sisteminin de son derece kaliteli ve gelişmiş olması. Bu yüzden aslında iki seçenek de gayet yüksek performanslı sonuçlar yaratıyor. Bu noktada önemli olan sizin bilgisayarınızı nasıl kullanacağınızdır demek yanlış olmaz. 

Eğer çizim, tasarım ve benzeri işlemler için bir bilgisayar almak istiyorsanız Mac işletim sistemi sizin için daha kullanışlı olabilir. Ayrıca iPhone, iPad gibi cihazlara sahipseniz de Mac tercih etmek mantıklıdır. Diğer bir yandan Windows pek çok benzer özelliğe daha uygun fiyatlı bir şekilde sahip olmanızı sağlar. Özellikle iş veya oyun amacıyla kullanacağınız bir cihaza ihtiyacınız varsa tercihinizi Windows’tan yana kullanabilirisniz. 

Fiyat 

Elbette teknik özellikler çok önemlidir fakat hangi cihazı satın alacağınız kararına en çok etki eden sizin için uygun olan fiyat aralığıdır. Bilgisayarınızı yalnızca internette gezinmek, e-posta göndermek ve ara sıra video izlemek için kullanmayı planlıyorsanız, daha ucuz bir cihaz seçiminde bulunabilirsiniz. Unutmamak gerekiyor ki artık günümüzde en ucuz cihazlar bile günlük görevleri yerine getirecek kadar kaliteli.