Savaş insanların toplu halde birbirlerini öldürmeye çalıştığı vahşi bir olay. Binlerce insan yaşamını yitiriyor, binlerce insan sakat kalıyor, birçok çocuğu babasız bırakıyor. Ekonomiler, altyapılar alt üst oluyor. Yıllarca geçmeyen izler bırakıyor. Bütün bu gerçeklere rağmen savaş bir o kadar olağan geliyor. Savaşlar yeryüzünde o kadar fazla ki savaşların durması olağan hale gelmiş.

Yakın zamanda Rusya komşusu Ukrayna’ya savaş açtı. Amacı toprak almaktı. Ancak zaten Rusya'nın kapladığı alana göre nüfus yoğunluğu fazla değil. Yani savaş açmasının zorunlu ve yaşamsal bir gerekçesi yoktu. Ama savaş başladı ve halen devam ediyor. Bu savaş iki ülkeyi de hem ekonomik olarak hem de askeri olarak zor bir duruma soktu. Sadece iki ülke değil bütün dünya etkilendi. Tahıl fiyatları yükseldi ve  bir enerji krizi ortaya çıktı. Dünya üretiminde önemli bir yeri olan Avrupa enerji bakımdan Rusya’ya bağlıydı. Bütün dünya ekonomik olarak birbirine bağlı olduğu için artan fiyatlar hepimizi etkiledi.

Savaşlar bazen bir zorunluluktur. Ülkeler kendi vatandaşlarını korumak için saldırılara karşı koymak durumunda kalabilirler. Çünkü ülkesindeki masum insanların canları, malları söz konusudur. Bunun dışında hırsla yapılan ve amacı menfaat ve güç elde etmek olan saldırılar cinayettir. Bir kişinin bile yaşam hakkı kutsalken,  insanları çıkar için topluca öldürmenin bir gerekçesi olamaz. Ama maalesef insan kendi türüne bunu yapıyor. Yeryüzünde konuşabilen ve akıl sahibi tek canlı olmasına rağmen.