Uzmanlara göre C vitamini en güvenli ve en etkili besin maddelerinden bir tanesidir. Peki C vitamini nedir? Askorbik asit olarak da bilinen bu vitamin, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan ve ayrıca gıda takviyeleri olarak da kullanılabilen suda çözünür bir vitamindir.

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde insan sağlığı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olan C vitamini, birçok hastalıktan korunmak için de gereklidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan C vitamini ayrıca kardiyovasküler hastalıklara, görme problemlerine ve hatta zamanla cildinizde oluşabilecek kırışıklıklara karşı koruma sağlayarak, yenilenme sağlar. 

Vücudunuzda oluşabilecek iltihapları iyileştirir ve demir eksikliği gibi vitamin eksikliklerine karşı da sizi korur. C vitamini, faydaları göz önünde bulunduruldu

İnsan sağlığı için gerekli olan ama vücudun kendi başına üretemediği C vitamini aynı zamanda da vücutta depolanmaz. Fazlası insan vücudundan idrar ve terleme gibi doğal yollarla atılır. Bundan dolayı, güçlü bir bağışıklığa sahip olmak, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmak ve hatta kalp krizi, kanser gibi hastalıkların önlenmesi için her gün düzenli olarak C vitamini alınması gereklidir. 

C vitamini eksikliğinde bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, günlük C vitamini ihtiyacı nedir? Bu ihtiyaç; kadınlar, erkekler ve çocuklar için farklı düzeylerdedir. Ortalama olarak kadınların günlük olarak alması gereken C vitamini miktarı 75 mg, erkeklerin ise 90 mg’dır. 0- 13 yaş arasındaki çocukların ihtiyacı ise 15 ile 45 mg arasında değişir. 

Bazı durumlarda kişilerin günlük C vitamini ihtiyacı da değişiklik gösterebilir. Örneğin; hamile kadınların günlük ihtiyacı, 75 mg’dan 85 mg’a yükselir. Emzirme döneminde ise bu değer 120 mg’a kadar çıkmaktadır. Ayrıca sigara içen insanlar da içmeyenlere kıyasla ortalama olarak 40 mg daha çok C vitaminine ihtiyaç duyarlar. 

Günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tercih edebileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu vitamin yiyeceklerde ; portakal, greyfurt, mandalina ve domateste bulunur. Bu besinlerin her gün tüketilmesi, ihtiyacınız olan C vitamini alımını sağlamaya yardımcı olabilir. 

Ayrıca vitamin takviyeleri de gerekli günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tercih edilebilecek bir seçenektir. Her gün vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarını aldığınız zaman hastalıklara karşı çok daha dayanıklı olursunuz ve bunu cildinizden bile rahatlıkla anlayabilirsiniz.

ğu zaman insan vücudu ve sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir gerekliliktir.