Son zamanlarda yakın çevremde akrabalarımdan ve eş dosttan kanserle ilgili üzücü haberler almaya başladım. Aslında son 4-5 yıldır çevremde pek çok kişi bu hastalıkla mücadele ediyor ama sanki son zamanlarda daha da arttı. Çağımızın bu amansız hastalığı küçük büyük dinlemiyor.

Kanser vücudumuzda bulunan bir dokuya ait bir veya birden çok hücrenin normal düzeyde işlememesi  ya da daha fazla çalışması olarak biliniyor. Kansere hücrelerdeki  DNA  hasarı neden oluyor. Bu hasarların  tabi ki belli başlı faktörleri  var. Bu hastalık ileri yaşlarda çoğunlukla görüldüğü gibi artık çocuklarda da görülüyor. Sigara içmek, fazla alkol kullanmak,  güneşe fazla maruz kalmak, düzensiz beslenme , aile de genetik  kanser hastalıklarının bulunması, çalışma ortamlarında ki kimyasal veya radyasyon olması gibi faktörler  hastalığın sebepleri arasında sayılıyor.

2015 yılında yapılan araştırmalara göre Türkiye'de kadın ve erkeklerde görülen 10  farklı kanser türü yayınlanmış. Kadınlar da meme kanseri ilk sıra da yer alırken erkeklerde ilk sırayı akciğer kanseri almaktadır.

Kanser dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ölüm nedenleri sıralamasında ikinci sırada yer almakta. Ama günümüzde kanser taramaları ve tedavi de olan gelişmeler  sayesinde kanser hastalarında hayatta kalma yüzdesinde artış görülmekte. Buna bizler de şahit oluyoruz. Yakın çevremizde kanseri atlatan pek çok kişi var. O açıdan içimiz eskiye nazaran biraz daha rahat.

Burada sigaraya çok dikkat etmek gerekiyor. Akciğer kanserinin %90'ı sigara nedeniyle meydana gelirken, ayrıca larinks kanseri, ağız boşluğu, farinks, özofagus, mide, kolon, pankreas, böbrek, mesane, meme ve serviks kanserlerinin oluşumunda da sigaranın etkin rolü vardır. İnsanlardaki bütün kanserlerin yaklaşık olarak üçte birinden sigara sorumlu tutulmaktadır.

Düzenli beslenmek, sağlıklı bir yaşam tarzı, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak veya aşırı güneş ışığına  maruz kalmamak kesin olarak bizi kanserden korur ya da asla kansere yakalanmayız diyemeyiz. Ama en azından bu sayılanların kansere neden olduğunu ve riski arttırdığını biliyoruz. O nedenle risk faktörlerini azaltmak bir anlamda bizim elimizde. Sağlıklı bir yaşam tarzı sadece kanser değil diğer hastalıklara karşı da bizi güçlü kılacaktır.