Çin mitolojisinde Taocu anlayışın sekiz ölümsüz karakterinden biri olan Zhang Guo Lao, ilginç şekilde bizdeki Nasreddin Hoca'ya çok benziyor.

Nasreddin Hoca kimdir, yaşamış mıdır, yaşamamış mıdır? yıllar yılı bu soruları sorduk, ama hiç rahatsız olmadık, zira kendisi mitolojimizin özgün bir karakteri. bilgeliği, akıllılığı, mizahı ile içimizden çıkmış biri... 
Kimileri onun ahi evran olduğunu söylerler. ben de bu görüşe katılanlardanım. ahi evran'ın karakteri, nasreddin hoca adı verilen mitolojik bir karakterle özdeşleştirilmiş olabilir. Lakin nasreddin hoca'nın orijinal çıkış yeri Çin'dir... tang hanedanı dönemi çin'inde ortaya çıkmıştır ilk nasreddin hoca. şimdi sizleri bir abi ile tanıştıracağım. bu abimizin adı; zhang guo lao: Bol bol seyahat ettiği için başından pek çok macera geçmiş ve yaşadığı bu maceralar da halk edebiyatına konu olmuş, yüzyıllar içinde anlatılıp durmuş. zhang guo lao en bilinen özelliği kara bir eşeği olması (karakaçan) ve bu eşeğe ters binmesidir... Yine zhang ile ilgili hikayelerin kimisi tang hanedanı döneminde anlatılır, Kimisi de tang hanedanı sonrası dönemi kapsar. Tıpkı kimin gibi? Nasreddin hoca gibi.