Davul bile dengi dengine sözünün anlamına hiç baktınız mı? Gerçi bakmamış olsanız bile bu söz eskiden beri geldiğinden dolayı ne anlama geldiğini herkes çok iyi bilir. Ben yine de tam sözlük anlamını yazmak istiyorum. "Birlikte yaşayacak veya arkadaş olacak insanların dengiyle beraber olması lazımdır. Yoksa yapılacak her işte başarısızlık kaçınılmaz olur."

Peki ne anlamda denklik bu? Zeka mı, güzellik mi, zenginlik mi, kültür mü, kimin daha üstün seviyede olduğu mu? Daha örnekler çoğaltılabilir. Peki sizce bu ne kadar doğru? İnsanlar birbirini sevince herşeyin üstesinden geleceklerini zanneder. Etrafımdaki ilişkilere evli çiftlere bakıyorum da bazısı gerçekten denk. Bazısı ise denk olmadığı halde onca zaman evliliğini sürdürüp bugünlere kadar gelmiş.

Aradaki tek fark ne biliyor musunuz? İki ayrı evli çift düşünün. Çiftin biri birbirine her şeyiyle denk. Evliliklerinin 10. Yılı. Diğer çiftin de birbirine denk olmayan bir çok yanı var. Ama onların da evliliklerinin 10.yılı. Şimdi soruyorum sizlere madem davul bile dengi dengine, bu birbirine denk olmayan kişiler nasıl evliliklerini bu kadar yıl sürdürmüşler? Ben söyleyeyim. O ilişki bugüne kadar yıpranarak gelmiştir. Her sorunda mutlaka bir taraf her zaman alttan almıştır. Onları ayakta tutan tek şey sevgileridir. Kendilerinden vazgeçerler ama sevdiklerinden vazgeçmezler.

Şimdi siz karar verin. Davul gerçekten dengi dengine midir?