Dot Per Inch açılımından meydana gelen DPI, Türkçe olarak inç başına düşen nokta şeklinde açıklanabilir. Peki, DPI nedir? DPI ne demek?

Mouse duyarlılığını ölçmek için kullanılan bir terim olan DPI, farelerin yani mouse’ların okuyabileceği noktalar anlamına gelmektedir. Fare çözünürlüğü olarak da açıklanabilen bu terimin sahip olduğu sayı ne kadar yüksek olursa farenin o noktaları o kadar iyi okuyabildiği sonucunu vermektedir. 

Oyuncular için büyük önem taşıyan DPI, fare imlecinin ne kadar hassas ve duyarlı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, Mouse satın alırken birçok kişi DPI değerine dikkat etmektedir. Çeşitli ölçüm araçlarıyla tespit edilebilen Mouse DPI değeri, kolay yollarla tespit edilememektedir. Almış olduğunuz Mouse markasının belirttiği ürün açıklamalarında DPI değerlerine kolayca ulaşabilirsiniz. 

Sektörde genellikle 800 ila 1000 DPI aralığına sahip fareler satılmaktadır. Fakat oyuncu fareleri için bu sayı değişkenlik gösterir ve DPI değerinin ayarlanabileceği modeller satılır. Böylece oyuncular kendileri için en uygun DPI’i ayarlayabilir ve ihtiyaç duyulan durumlarda bu ayarı kolayca değiştirebilir. Fare çözünürlüğü ne kadar fazlaysa bulunduğu hareket noktasında o kadar hareket imkanına sahip olur. 

DPI değerleri ile fare hareketi ve çözünürlüğü çeşitli anlamlara sahip olabilir. Ancak, fazla DPI o mouse’ın kaliteli olup olmadığını belirleyen bir faktör değildir. Yüksek çözünürlüklü fareler günlük kullanımda gereksiz bir harcama olarak görülebilir. Bu nedenle DPI değeri nedeniyle fazla ücretlere sahip olan mouse’lara dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Kullanım amacınıza göre değişebilen teknolojik ürünlerin alışverişi bu noktada büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, satın aldığınız farenin ürün özelliklerinde bulunan DPI değeri, farenin yalnızca o değerde çalıştığı anlamına gelmez. Bazı farelerde bu değeri ayarlayabileceğiniz tuşlar ve sistemler bulunmaktadır. Bu nedenle iyi bir araştırma ve teknik destekle gerekli tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.