2020 yılının temmuz ayında Dünya kendi ekseni etrafında hiç olmadığı kadar hızlı dönmüş ve bu yüzden bir gün 24 saatten tam 1.4602 milisaniye daha kısa sürmüştü.

Tüm bunların nedenini Dünya’nın mükemmel bir şekilde küresel olmaması ve kendi ekseni etrafında sallanabilmesi olarak açıklayan bilim insanları şimdi de Dünya’daki günlerin gizemli bir şekilde uzadığını açıkladılar. Bu durum yalnızca zaman işleyişimizi değil aynı zamanda birçok teknolojiyi de etkiliyor. 

Telefonlarımızdaki saatler bir günde tam olarak 24 saat olduğunu gösterse de Dünya'nın tek bir dönüşü tamamlaması için geçen gerçek süre değişebiliyor. Bu değişiklikler depremler ve fırtınalardan dolayı bile gerçekleşebiliyor. Yani bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre bir gün çok nadiren 24 saat sürüyor. Hatta birkaç milyar yıl önce bir Dünya günü yaklaşık 19 saatti.

Son birkaç yıldır, günün ne kadar uzun olacağını belirleyen ana faktör olan Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü gittikçe hızlanmaya, bu durum sonucunda da bir gün 24 saatten daha kısa sürmeye başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bu olaya rağmen, bu hızlanma birden yavaşlamaya başladı. Yani günler tekrar uzamaya başladı ve bunun nedeni şu anlık bilinmiyor.