Malum toz toprak her yerde... Evlerimizin içinde de sokakta da aynı toz toprak kir.

Bir ev hanımının en vazgeçilmezi ise süpürgeler.

İşte bu toz toprağın içinden evleri kurtaran yegane araç...

İşte bunu araştırırken nasıl olmalı sorusunun cevabı bu yazıda...

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrikli süpürge alırken dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Öncelikle göz ardı edilmemesi gereken nokta, ürünün nerede ve ne şartlarda kullanılacağıdır. Ev için kullanılacaksa evin büyüklüğü, iş yeri için kullanılacaksa o iş yerinde nasıl bir işin icra edildiği oldukça önemlidir. İhtiyaçlara göre en kullanışlı elektrik süpürgesini seçmek en doğru tercihtir.

Emiş Gücü

Elektrikli süpürge, temizlik yapılan mekânda zamandan tasarruf etmeyi sağlar. Temizlik işlerinin hızlı bir şekilde bitirilebilmesine imkân tanıyan elektrik süpürgeleri, uygulandığı alanda kir olarak kabul edilen maddeleri kolayca çekebilmelidir. Bunun için de yeterli bir emiş gücüne ve bu emiş gücünü sağlayan kaliteli bir motora sahip olmalıdır.

Yüzey Uyumluluğu

Elektrikli süpürgenin kullanılacağı mekânda çok sayıda farklı zemin, kaplama materyali ya da halı olabilir. Bu da yüzey çeşitliliği anlamına gelir. Kaliteli bir süpürge, birbirinden farklı yüzeyleri detaylı bir şekilde temizleyebilmek için değişken emiş gücüne sahip olmalıdır. En iyi çeken elektrik süpürgesi modellerinden birini tercih etmek işleri kolaylaştırır. Bu modellerde emiş gücünün seviyesini ayarlamaya yardımcı olan bir kadran bulunur. 

Başlıklar

Her süpürgenin kendine ait bir ya da birkaç tane başlığı bulunur. Süpürgeden kaliteli bir performans bekleniyorsa, bu başlıkların çeşitliliğine ve fonksiyonel olmalarına dikkat edilmelidir. Halı, karo, parke gibi zeminlerin yanı sıra koltuk yüzeyleri ve mobilya altları da elektrikli süpürge ile temizlenir. Süpürgenin maksimum temizlik performansı gösterebilmesi için bu tip eylemlere uygun başlıklarının bulunması gerekir.

Ayrıca küçük elektrikli süpürgeler, boyutlarından ve çoğunlukla kablosuz çalışabilmelerinden dolayı büyük modellerin ulaşamadığı noktalara ulaşabilirler. Uygun mekanlarda kullanıldığı takdirde küçük elektrikli süpürgeler de oldukça kullanışlıdır.

Malzeme Kalitesi

Kalite her üründe önemli olsa da elektronik cihaz seçiminde kalite konusunda daha hassas davranılır. Süpürge seçimi sırasında da ürünün ana gövdesinin ve ekipmanlarının üretim malzemeleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca elektronik sisteminin de kaliteli ve sağlıklı çalışıyor olması, ürünün uzun ömürlü olduğu anlamına gelir. Bu detaylara karar verirken kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurmak faydalı sonuçlar verir.

 

Toz ve Alerjen Tutma

Temizlik sırasında dış ortama toz ve alerjen sızdırmayan bir süpürge seçmek de önemlidir. Filtre kalitesi; özellikle küçük çocuklara, evcil hayvanlara ya da solunum yolu hastalıklarına sahip olan kullanıcılar için hayati önem taşıyan bir detaydır. Bu noktada elektrikli süpürgenin filtre tipine ve çalışma prensibine bakılmalıdır.

Güç tüketimi

Güç tüketimi, özellikle elektrikli ev aletleri seçiminde en çok dikkat edilen ve kaliteyi doğrudan etkileyen bir detaydır. Elektrikli süpürgenin güç tüketimi ile enerji teknolojisi dikkatle incelenmelidir. Daha az güç tüketimi ile daha yüksek performans gösteren süpürgeler, enerji tasarrufu yapmaya da yardımcı olur.

Elektrikli Süpürge Çeşitleri Nelerdir?

Farklı fonksiyonlara sahip elektrikli süpürge çeşitleri olsa da çoğu artık standart model olarak kabul edilir. Bunun sebebi, neredeyse tüm süpürge çeşitlerinin günlük kullanıma uyarlanmış modellerinin olmasıdır. Her süpürge çeşidinin kendine has bazı özellikleri vardır. Tercih sırasında ihtiyaca yönelik özelliği barındıran çeşide yönelmek gerekir.

Torbasız El Süpürgesi

Torbasız el süpürgesi, daha çok araç sahiplerine hitap eder. Kolay taşınabilen ve küçük boyutlara sahip olan bu modelin emiş gücü genellikle daha düşüktür. Bazı araçların ulaşılması zor noktalarına kolaylıkla girebilir iken küçük ofisler için de oldukça kullanışlıdır.

Torbalı Elektrikli Süpürge

Torbalı elektrikli süpürge modelleri, klasik süpürgelerin neredeyse hepsini kapsar. Bu modellerin çoğunlukla kendine ait bir torbası vardır ve hemen hepsi tek kullanımlık torba kullanımına da uygundur. Kendi torbası kullanıldığında, dolması halinde boşaltılması gerekir. Haricen takılan tek kullanımlık torbalar ise dolduklarında değiştirilme avantajına sahiptirler.

Sessiz Elektrik Süpürgesi

Sessiz süpürgeler, günün her saatinde temizlik yapmaya imkân tanıyan modellerdir. Eski teknolojilerde sesin azalması için motor gücünden feragat edilmiş olsa da günümüzde yüksek emiş gücüne sahip sessiz elektrik süpürgesi modelleri de vardır.