Geçtiğimiz Çarşamba günü pozitif olduğumu öğrendim ve ailemle birlikte kendimizi karantinaya aldık.

Sağlık Bakanlığının bizim için önerdiği evde tedavi şekline başladık. Fakat hiç bir şekilde bizi bilgilendirmedikleri bir husus sürekli kafamı meşgul ediyor. Çöplerimiz yani peçetelerimiz, içtiğimiz yahut yediğimiz bazı yiyeceklerin artıkları ne olacaktı. Sonuç olarak bunlar tıbbi atık olarak işlem görmesi lazım diye düşündüm. Bir büyüğüme danıştım.  Kendisi de bana "Çok haklısın bu durumda korona hastaları için evlere tıbbi atık poşetinin de dağıtılması lazım" dedi. Hislerimin beni yanıltmadığını düşündüm. Ne yazık ki hala çöpten rızkını çıkarmaya çalışan yoksullarımız var. Çöplerin toplanıp, ayrıştırılması, geri dönüştürülmesi gibi süreçlerde yeterince önlem alınıp alınmadığından emin olamadığım bir süreç işliyor. Ben bir Covit hastası olarak bulaş olma riski yüksek atıklarımı gelişigüzel çöpe bırakmaktan rahatsızlık duydum. Bu sebeple önce ikametimin bağlı bulunduğu Belediyeyi arayarak sıkıntımı ilettim. Onlarda hiç gecikmeden çöplerimi aldırdılar, muhtarımı aradım muhtarımda dezenfeksiyon ekibini göndererek oturduğum apartmanı ilaçlattı. Ancak Belediye veya muhtarını arayabileceğini bilemeyen vatandaşlar için çözüm yolu olmadığından koronalı hastaların çöpleri gelişigüzel ortak konteynırlarda birikiyor.

 Bu sebeple Balıkesir İl Hıfzıssıhha Kurulu’na nacizane bir öneride bulunmak istiyorum.

İlimizdeki vaka sayılarında ciddi ölçüde artış olması nedeniyle temaslı sayısının daha fazla artmaması için ilave tedbirlere ihtiyaç duyulduğundan, Covid­19 salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski azaltmak, sosyal izolasyonu daha sağlıklı yürütebilmek için Covid hastalarının “Atık Yönetimi” konusunda da bilgilendirmeleri gerektiği, geçirdikleri hastalık dönemi boyunca kullanabilecekleri tıbbi atık poşeti gibi özel bir poşet dağıtılması ve atıkların komşulara bulaş olma riski oluşturmayacak şekilde toplanması bulabildiğim çözüm yoludur.

Benim bir vatandaş olarak nacizane bulabildiğim çözüm yolunun İl Hıfsızsıhha Kurulu tarafından değerlendirilip, çözüm yolu bulunabilmesi umuduyla.

Mail Adres: bktsrcp@gmail.com