Dijital fotoğrafçılık ne kadar yaygın olsa da günümüzde hala basılı fotoğrafların yerini alamamaktadır. Önemli anlarınızı ölümsüzleştirdiğiniz fotoğraflara istediğiniz zaman bakabilmeniz ve saklayabilmeniz için bastırmanız gereklidir. Bunun için de fotoğraf kağıdına ihtiyaç duyarsınız. 

Fotoğraf kağıdı yalnızca profesyonel fotoğrafçılar tarafından değil, fotoğraflarını basmak isteyen herkes için bir ihtiyaçtır. Normal bir kağıttan son derece farklı olan ürün, fotoğraf baskısı yapabilmek için ışığa duyarlı şekilde üretilen bir formülle kaplanır. Bundan dolayı daha kalın bir görüntüye sahiptir. 

Ayrıca ön yüzü parlak olan fotoğraf kağıtları, fotoğraf kalitesinin daha yüksek bir şekilde aktarılmasını sağlar. Hem profesyonel hem de amatör kullanım için uygun olan bu kağıtlar, yazıcılar ile de uyumlu oldukları için geniş bir kesime hitap eder. 

Fotoğraf kağıdı ölçüleri ve modelleri kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Siz de satın almadan önce kendi ihtiyacınıza uygun olan ürünü tespit etmelisiniz. Örneğin kendi yazıcınızla fotoğraflarınızı basmak istiyorsanız, yazıcınızın ve kartuşunuzun hangi fotoğraf kağıtları ile uyumlu olduğuna mutlaka dikkat etmeniz gerekir. 

Kağıdın hangi materyalden üretildiği de önemli bir kriterdir. Kendi cihazınızın hangi kağıt türünü desteklediğini öğrenerek ona göre bir karar vermeniz gerekir. Bir diğer önemli detay da fotoğraf kağıdı boyutlarıdır. Bazı cihazlar ile istediğiniz boyutta fotoğraf kağıdını kullanabilirken bazıları ile yalnızca küçük ebatlara sahip fotoğraf kağıtlarını kullanabilirsiniz. Tüm bu detaylara dikkat ederek amacınıza uygun olan bir fotoğraf kağıdını tercih etmeniz mümkündür.