Gezmek ve seyahat etmek pek çok kişinin zevkleri arasındadır. Gezi kavramı kısa mesafeler için kullanıldığı gibi uzun seyahatler için de kullanılır. İster yakın bir yere ziyaret olsun ister yurt dışı seyahatleri olsun insanları bulundukları ortamdan ve dertlerinden uzaklaştırır ve mental rahatlama sağlar.

Atalarımızın  da dediği gibi tebdili mekanda  ferahlık vardır. Gezi kavramı çok geniş bir kavram olduğu için herkesin amacına göre değişiklik gösterir. Bazıları bilgi edinmek  veya var olan bilgilerinin gerçek  hayattaki yerini görmek  için seyahat edebilir. Bir tarihçi müzeleri veya geçmiş yıllarda ki bir savaşın  geçtiği bir alanı ziyarete gidebilir. Bir coğrafyacı  Antalya da ki falezleri veya Kapadokya da ki Peribacalarını  çıplak gözle görmek isteyebilir. Bir gurme değişik lezzetleri  tatmak için farklı ülkelere gidebilir. Adını çok sık duyduğumuz  veya reklamını  gördüğümüz  turistik yerleri merak edip gidebiliriz. Ancak her ne amaçla olursa olsun bilinçli  bir şekilde  seyahat etmek bize maksimum faydayı sağlayacaktır. Örneğin Çanakkale’ye bir rehber olmadan  gezmek istersek oranın yakın tarihi hakkında çok bir bilgi edinemeyiz ve gördüğümüz  tepeler denizler yapılar bize pek bir şey ifade etmez. Yine aynı  şekilde  Ulu Camiyi iyi bilen bir kişi olmadan gezersek oradaki tabloların ve yazıların ne ifade ettiğini  ve ne anlam ifade ettiğini anlayamayız. Ya da bir şehir hakkında  iyi bir araştırma  yapmadan gidersek oranın en ünlü koyunu, doğal güzelliğini  görmeden ya da meşhur bir lokantasına uğramadan dönebiliriz. Aslında bu tarz gezileri bir rehber eşliğinde  yapmak daha sağlıklı  bilgiler almamızı  hem de zamanımızı  o şehirde daha elverişli kullanmamıza yardımcı  olur. Rehber sayesinde sadece bilgi almak değil en güzel ve ucuz yemek yenecek yerleri, en güzel hediyelik eşyaların satıldığı yerleri de öğrenebiliriz Böylece kilometrelerce  yaptığımız  yol ve harcadığımız para ve zamana tam olarak değerlendirmiş oluruz. Her şehirde ve her bölgede pek çok gezilecek yer vardır. Bir şehri gezmek belli bir zaman gerektirir, bir günde ya da saatlere sığdırılamaz. Hatta bazen kendi şehrimizde, yanı başımızda ki yerleri bile gezmemiş olduğumuzu  fark ediyoruz.

Turlar bu konuda büyük  kolaylıklar  sağlıyor. Az bir maliyetle bir çok yer gezebiliyorsunuz. Ayrıca uzun araştırmalar  yapmamıza  gerek kalmadan gezilecek yerleri kısa bir süre  içinde bize tanıtıp  gösterebiliyorlar. Uzun sureli seyahatlerden hoşlanmayanlar için günübirlik turlarda var.

Seyahat başlı başına maliyetli bir kavram gibi görünse de aslında her bütçe için uygun gezi olanakları vardır. Belli bir program dahilinde her yıl bir iki geziye katılmak insanın ömrü boyunca pek çok yer görmesini sağlar. Geçmişe dönüp baktığımızda bir çok anı biriktirmiş olduğumuzu görürüz.