“İnsanı ateş değil, kendi gafleti yakar. Herkeste kusur görür, kendine kör bakar. Neye nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar.” –Mevlana

Güzel bakmak nedir? Baktığımız her şeyde bir anlam bulmaktır. Kusurlu bile olsa güzel yanlarını görebilmektir güzel bakmak. Nasıl bakarsan öyle görürsün demişler değil mi? Kusurlu yanlarını görmek için bakarsan, görürsün. Güzel yanlarını görmek için bakarsan da yalnızca güzel yanlarını görürsün. Mevlana’nın da dediği gibi, neye nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar.

İnsanların duyguları bulaşıcı mıdır? Bir insana yaklaşımınız onun da size yaklaşımınızı etkilemez mi? Eğer birine kötü yaklaşırsanız elektriğiniz uyuşmaz, hayat boyu kötü görünür gözünüze. Ama iyi yaklaşırsanız o kişi de size iyi gelir. Pek tabiri hoş olmasa da karşılıklı anlaşma gibi bir şeydir bu.

Bakışlar çoğu duygunuzu, kafanızdan geçen düşüncelerinizi anlatır. Gözler yalan söylemez derler ya cidden de öyle. Birine kötü gözle baktığınızda veya iyi baktığınızda bu hemen fark edilir. Gözleriniz yalan söylemiyor. Çirkin bakışlarınız varsa eğer hemen gözünüzü kapatmayı tercih edin. İnsanlar buna maruz kalmak zorunda değil.

Bakın hayata. Sadece insanlardan ibaret değil. Allah’ın yarattığı daha bir çok canlı var. Herkese, herşeye güzel bakın. Bakın ki bu dünyadaki güzellikleri görün. Güzel bakmak hayatı anlamlı yaşamaktır. Anlamlı yaşamaksa kişinin kendi elinde...