Evet. evet yanlış duymadınız. Karbondioksiti yakıta... Soluk ve yakıt olsun. Nefes alıp vererek ürettiğimiz karbondioksidi evde depolayıp yakıt yaptığımızı bir düşünsenize...

Kanada'da bulunan araştırmacılar, iklim değişiklikleri ile mücadeleye katkıda bulunabilecek bir teknoloji geliştirmeyi başardı. 

Araştırmaya göre bilim insanları, zararlı karbondioksiti (CO2) az masraflı bir şekilde yakıtlara ve değerli kimyasallara dönüştürebilecek bir teknoloji geliştirdi. Sistemin, şu an mevcut olan küçük ölçekli teknolojilerden 10 kat daha fazla etanol, metan ve diğer gerekli maddeleri yapmak için kullanılan karbonmonoksit sağlayabildiği aktarıldı.

Ayrıca sistemin, herhangi bir boyutta reaktör oluşturmada kullanılabileceği ve ekonomik bir çözüm olduğu belirtiliyor. Araştırmacılardan Dr. Zhongwei Chen de teknoloji ile ilgili, “Bu, CO2 laboratuvar teknolojisini endüstriyel uygulamalara bağlamak için kritik bir adımdır” ifadelerini kullanıyor.

Sistem, elektrolizör olarak bilinen cihazlar yoluyla fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan karbondioksiti (CO2), su ve elektrik kullanarak karbonmonoksite (CO) dönüştürüyor. Araştırmacıların geliştirdiği elktrolizörler, yeni elektrotlara ve CO2 ile doyurulmuş, bir elektrokimyasal reaksiyon yoluyla karbonmonoksite dönüşümü sağlamak için cihazlara akan yeni bir sıvı bazlı elektrolite sahip. Bu cihazların, herhangi bir boyuttaki reaktörlerde kullanılabilecek büyüklükte olduğu da söyleniyor.

Tabiki şu an evde kullanılacak gibi değil.

Ama gelecekte neden olmasın...

Herşey böyle başlamadı mı zaten...