Ülkemizde yaz aylarında hanımlarımızda hummalı bir çalışma görülür. Kışlık yiyecek hazırlama oldukça yaygındır. Kış mevsiminde de, yaz ayındaki leziz tatları yiyebilmek için yiyecekleri çeşitli yöntemlerle saklarız. Bu sayede doğal mevsiminde yetişen ürünleri lezzetini kaybetmeden mevsimi dışında da tüketebiliyoruz.

Bunun sebebi ülkemizin  tarım açısından  gelişmiş bir ülke olması yanında iklim farklılıklarından  dolayı  zengin bir yelpazeye sahip olmasıdır. Ürün  çeşitliliği  sayesinde sebzesinden meyvesine turşusundan zeytinine kadar olanağımız mevcut. Bu ürün çeşitliliği sayesinde mayıs ayından  ekime kadar hazırlıklar devam ediyor. 

Kış hazırlıkları çok eskilere dayanıyor. İnsanlar teknolojiden önce yiyeceklerinin bozulmaması için çeşitli yöntemler geliştirdiler. Bu o zamanlar bu, hayatta kalma mücadelesiydi. Kışlık hazırlama da bu mücadelenin bir parçasıydı. Ancak günümüzde tarım ve teknoloji çok gelişti. Meyve sebzelere kış aylarında  da ulaşmak mümkün. Seracılık faaliyetleri ve soğutma sistemleri ve uluslararası ticaretin gelişmesi   sayesinde mevsimi dışında da gıdalar tüketebiliyoruz.  Ancak insanlar kendi ulaşabildikleri lezzetleri saklamak istiyor. Dolayısıyla kışlık hazırlamanın amacı da değişti. İnsanlar hem maliyet açısından hem de sağlık açısından bu faaliyetleri yapıyorlar.

 Mevsiminde alınan ürünler bol olduğundan çok ucuza alınabiliyor. Böylece kışın gıda enflasyonundan korunabiliyoruz. Ayrıca doğal yetişen ürünler daha sağlıklı olduğu için yine bir tercih sebebi oluyor.

Hazırlanan yiyecekleri  muhafaza etmek artık gelişen teknolojilerle birlikte daha kolay. Derin dondurucularda çeşitli ürünler çeşitli yöntemlerle saklanabiliyor. Kendi yöntemlerini geliştiren hanımlar bunları sosyal medyada birbiriyle paylaşıyor.

Bezelyesinden biberine süt ürünlerinden  patlıcanına kadar bir çok ürün  çeşidi dolaplarımızda yerini  alıyor.  Bazen çok sevdiğimiz  bir ürünü  her zaman tüketebilmek için bile saklayabiliyoruz.

Bu geleneğimiz hem sağlık açısından hem de ekonomi  olarak çok yararlı. İlimiz de, tarımın merkezi olması dolayısıyla, bu açıdan diğer illere göre çok şanslı.