Malum koronadan beri kolonya hayatımızın baş köşesinde... Tabiki önceden de kullanıyorduk ama bu kadar hayatımızın bir parçası olacağını kimse düşünmezdi...

Bende bu konuda merak ettiğim birşeye baktım...

Kültürümüzdeki yerine...

Türk kültüründe büyük bir yere sahip olan kolonya kullanımı, kişisel bakım ve hijyen konusunda sıkça tercih edilmektedir.

Peki, kolonya nedir ve kolonya faydaları nelerdir? Çok eski tarihlerden beri varlığı bilinen kolonya, eski çağlarda zenginliğin ve asilliğin göstergesi olarak tercih edilmekteydi. İlk üretildiği zamanlarda tamamen tıbbi amaçlarla kullanılan kolonya, günümüzde daha çok bayramlarda ve ev ziyaretlerinde adetlere uymak amacıyla ikram edilmektedir. Özellikle hastalıkların çoğalmasıyla birlikte önemi artan hijyen ve temizlik için sıkça tercih edilen kolonya, virüs ve bakterilerin temizlenebilmesi için güçlü içeriğe sahip bir üründür. Kolonya çeşitleri, ferahlatan etkisi ve farklı koku seçenekleri ile kimi zaman parfüm yerine de tercih edilmektedir. Ancak içeriğinde kullanılan etil alkol, kolonyanın parfüm gibi kozmetik ürünlerden ayrışmasını sağlamaktadır.

Ayrıca, kolonya içeriğinde kullanılan alkolün kolayca buharlaşması kullanan kişinin ferahlamasını ve serinlemesini sağlamaktadır. Ayıltıcı özelliği ile de sağlık amacıyla kullanılan kolonya oldukça çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Bu nedenle, özellikle toplu alanlarda bulunurken yanınızda kolonya bulundurmak oldukça yararlı olabilmektedir. Cilde herhangi bir zararı olmayan kolonya, cilt hassasiyeti olan kişiler tarafından kullanılırken dikkatle ve yeteri kadar kullanılmalıdır. Elbette istenmeyen cilt problemleri oluşmaması için kolonya satın alırken aldığınız yerin güvenilir olup olmadığına ve kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kolonya satın alırken mutlaka en iyi kolonya markaları tercih edilmelidir. İzinsiz ve yasal olmayan yollarla yapılan kolonya üretimleri ciddi sağlık sorunlarına neden olarak temizlik ve hijyen etkisi göstermemektedir.