İş güvenliği, hijyen gibi sebeplerle özel olarak üretilen, zaruri bir ihtiyaç haline gelen birtakım araç ve gereçler bulunmaktadır. Bu araç-gereçlerden biri de nitril eldivenlerdir. Peki, nitril eldiven nedir?

Nitril esaslı eldiven, çeşitli amaçlara ve kullanım alanlarına yönelik geliştirilen bir iş eldivenidir. İş koluna bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda farklı malzemelerle üretilebilmektedir. Bu eldiven, muayene eldiveni olarak da adlandırılmaktadır. Muayene eldivenleri çoğunlukla doğal kauçuk malzemeden üretilen lateks ürünlerdir. Ancak doğal kauçuğun içeriğinde yer alan bazı etkenler, alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Nitril muayene eldivenleri, latekse alerjisi olan kullanıcılar için uygun bir seçenektir. Peki, nitril eldiven ne işe yarar? Nitril muayene eldiveni; kimyasal maddelerle uğraşan insanların, laboratuvar çalışanlarının, inşaat çalışanlarının, alkol bazlı ürünlerle çalışanların güvenliği için kullanılması gereken bir gereçtir. Ellerin zararlı maddelere maruz kalmamasını ve tehlikelerden korunmasını sağlar.

Nitril Eldiven Özellikleri Nelerdir?

Nitril eldiven, pamuklu bir astar üzerine nitril materyaliyle kaplanan bir eldivendir. Nitril maddesi; yüksek gerilme dayanımı, sızdırmazlık özelliği ve aşınma direnciyle öne çıkmaktadır. Bu sayede işlevsel mekanik nitelikler gösterir. Nitril eldivenin güçlü yönleri şöyle sıralanabilir: Delinme direnci yüksektir. Güçlü koruma sağlayan kimyasal dirence sahiptir. Sürtünme direnci düşüktür. Elin şeklini kolayca alır. Raf ömrü uzundur. Gerilme dayanımı yüksektir. Sızdırmazlık özelliği yüksektir. Çok amaçlı kullanılabilir. Nitril eldiven özellikleri, kullanım alanları doğrultusunda belirli standartları karşılayacak biçimde geliştirilir. Örneğin; laboratuvarlarda kullanılacak eldivenlerin eli tahriş edici malzemelerden koruması, %100 nitrilden üretilmesi, pudrasız olması, kabartmalı parmak uçlarına sahip olması gerekmektedir. Pudrasız nitril eldiven, elin kurumasını önler ve alerjik reaksiyonları azaltır. Nitril muayene eldivenlerinin farklı türleri bulunmaktadır. Çeşitli eldiven türleri; inşaatlarda, laboratuvarlarda, nakliyecilikte, bahçe işlerinde, sağlık sektöründe ve daha birçok kolda kullanılabilir. Bu türler şöyle sıralanabilir: Köpük nitril eldiven Mavi noktalı nitril eldiven Tam kaplı nitril eldiven Light nitril eldiven Nitril muayene eldiveni Muayene eldivenleri genellikle siyah renktedir. Peki, oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan siyah nitril eldiven nerede kullanılır? Siyah nitril eldiven ekstra kalın yapıda, pudrasız bir üründür. İçeriğinde lateks bulunmamaktadır. Hem el içi kısmında hem de parmak uçlarında tutuş hakimiyeti sağlayan tırtıklı desen mevcuttur. Dokulu yapısı, hem ıslak hem kuru yüzeyleri kolayca kavramaya yardımcı olur. Bu sayede pek çok amaca ve kullanım biçimine imkân tanır. Gıda işleme, gıda servisi gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.