Evet son günlerde her şeyin fiyatlarının arttığını biliyoruz. Özellikle gıda, giyim sektörlerindeki fiyat artışı inanılmaz yüksek. Kiminle sohbet etsem dönüp dolaşıp marketlerdeki pahalılığa geliyoruz. Önceden 200 liraya ayakkabısını alabildiğimiz markanın şimdiki ayakkabı fiyatının nasıl 700-800 lira olabildiğini konuşuyoruz. Yine tüm bunlar barınma ihtiyacı kadar elzem değil. Örneğin pirinç pahalı diye makarna yiyor insanlar kendilerince alternatif buluyorlar, mecburiyetten. Et yerine baklagiller artık sulu yemeklerde yerini alıyor. Kıyafetin de kalitelisinden ziyade kalitesizine veya ikinci eline rağbet oluşuyor. Yine bir şekilde bu konular bütçeye göre zor da olsa ayarlanabiliyor. Ama barınma masrafı öyle mi?

Barınma masrafı yani ev kiraları son bir yılda inanılmaz arttı. Hem de öyle böyle değil. Türkiye'nin bütün şehirlerinde. Balıkesir'den İstanbul'a , İstanbul'dan Hatay'a , Hatay'dan Adana'ya, Batman'dan Erzurum'a. Herkes bu kadar kira artışının sebebini merak ediyor. Dolar kuru, enflasyon evet yükseldikçe yükseldi, Türk lirası değer kaybetti. Fakat bir ev kirasını 700 liradan 2500 liraya çıkaran etken sadece enflasyon mu? Yoksa kira ile ek gelir elde edenler hem de bu Pandemi dönemlerinde ev kiralarından zenginleşeceğine mi inanıyor? Aynı gemide değil miyiz? Sen, benim kiramı 2000 liraya yükseltirken kimse benim maaşımı aynı ölçüde yükseltmiyor ki? Ben nasıl ödeyeceğim? Üstelik iş, güç sahibi insanları geçtik. Malum üniversiteler açıldı. İyi üniversitelerin bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler, yaşadıkları küçük şehirlerden büyük şehirlere gitmek zorunda kaldılar. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Konya… Kyk yurdu çıkmayan yüzlerce öğrenci, özel yurtların ya da emlakçıların insafına bırakıldı. Büyük şehirlerde özel yurtlar 3 kişilik odalar en az aylık 1000 lira. Tek kişi kalmak istersen fiyat arttıkça artıyor. İstanbul'da örneğin, ev kiralamak istesen bir artı bir eşyalı evler 2500 liradan başlıyor. Dersen ki eşyası olmasın bir şekilde eşya halledilir, 1+1 evin 2000 lira kirası var. Allah aşkına hangi aile çocuklarının bu kadar aylık barınma masrafını karşılayabilir? Üstelik bu sadece barınma masrafı. Yol masrafı yok, yiyecek içecek masrafı yok, giyim, kitap, sosyalleşme masrafları yok. Yazık günah değil mi bunca yıl ders çalışıp o üniversiteleri kazanıyorlar ama şimdi maddi imkansızlık yüzünden pek çoğu üniversiteye gidemeyecek, pek çoğu daha ilk senelerinden bırakacak okulu, maddi anlamda yetiştiremeyecek. Ne olacak sonra? Dün gece İstanbul'da ev ve özel yurt kiralarını protesto etmek isteyen 30'a yakın başarılı genç parkta uyudular. Yanlarında sadece bavulları. Ben onların sesini duyarken göz yaşlarıma hakim olamadım. Kaç başarılı genç bu çaresizlik içinde? Onların hak ettikleri bu mu? Ben devletimizden özellikle öğrencileri sömürmek isteyen emlakçıları, ev sahiplerini, özel yurt sahiplerini ciddi yaptırımlara uğratmalarını bekliyorum. Evi kiralayacak kişi öğrenci olunca o ev kirası 2500 lira ve üzerine çıkmasın. 1500 ise bırak 1500 lira kalsın. 800 ise sırf öğrenci diye 1500 lira olmasın. Cezalar getirilsin. Öğrenci şikayet ettiğinde o emlakçıya, o ev sahibine vergi cezası gelsin örneğin. Bunu yapabilmek çok mu zor, imkansız mı?

                 Öğrencilerin bu tür sorunlarına çözüm bulunamazsa çok değil sadece bir sene sonra öğretim üyeleri, akademisyenler, fakültelerde boş bölümlerle karşılaşacaklar. Sadece maddi durumu yüksek öğrencilerle belli standartta, tek tip öğrenci potansiyeli ile güzelim ülkemiz kalkınamaz. Ne yazık ki. Maddi durumu yerinde olan gençler zaten Türkiye'de de çok durmuyor. Çalışmak için yurt dışına göç ediyorlar. Bunca kaybı ülkemize yaşatmayalım. Ben devletimizin gerekeni yapacağına inanıyorum.  Bizim başarılı gençlere ihtiyacımız var. Çünkü ülkemizi geliştirecek, kalkındıracak olanlar onlar. Lütfen bu öğrencileri ülkemizde, okullarında tutalım. Maddi zorluklar yüzünden okullarını bırakmasınlar. Kazandıkları üniversitelerde, bölümlerde okuyabilsinler. Unutmayalım ki, vatanın bütün ümidi ve geleceği gençlerin anlayışına bağlıdır.