.

Öksürük, vücudumuzun yabancı maddelere karşı verdiği bir tepkidir. Öksürük, vücudun balgam veya yabancı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırmak adına verdiği, akciğerlerdeki havanın hızlı bir şekilde atılmasını sağlayan bir reflekstir; bu refleks sayesinde vücudumuz kendisini zararlı maddelerden korur.

Tozlar, alerjen maddeler, kirlilik ve duman akciğerlere büyük oranda zarar verir. Bu maddelerden herhangi biri vücuda girdiğinde üst ve alt solunum yollarına zarar vermeye başlar, vücut bu zararlı maddeleri fark ettiği andan itibaren beyne sinyaller göndermeye başlar. Beynin gönderdiği sinyaller merkezi sinir sistemine ulaştırılır. Merkezi sinir sistemi, bu maddeleri fark ettikten sonra beyin, akciğer ve karın kaslarına bu maddelerin vücuttan uzaklaştırılması gerektiği emrini verir. Bu emirden sonra vücut, yabancı maddeleri uzaklaştırmak adına öksürük refleksini gösterir.

Öksürük, insan vücudunun gösterdiği son derece normal bir tepkidir. Bu tepki sayesinde öksürük yolu ile zararlı maddeler vücuttan uzaklaştırılmış olur. Öksürük herhangi bir nedenden ötürü meydana gelebilir. Öksürük eğer 3 haftadan fazla bir süredir devam ediyorsa bu durum başka hastalıkların habercisi olarak kabul edilir.