Millet İttifakı’yla ilgili geçtiğimiz hafta “Ahmet Akın’ın Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı” ve Edremit’teki belgesel krizi konuları Balıkesir siyaset kamuoyunda ciddi yankı uyandırdı. Yaşananlardan sonra CHP ve İYİ Parti’nin Balıkesir özelinde siyasi ortaklığı yürütmede sıkıntı yaşadıklarına yönelik bir kanı oluştu. Bende konunun taraflarından ve diğer ortaklarına göre daha sessiz kalmayı tercih eden İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural’la bir araya son gelişmeleri konuştum.

Öncelikle başta şunu açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki; Özlem Hanımın Balıkesir siyasetinde olmasını değerli buluyorum. Özlem Ural, eğitimli olmasının yanı sıra kişisel gelişimini sürdürmeye devam etmiş, özel sektörde ihracat yapan önemli bir firmanın kurucu ortaklığı gibi önemli bir misyonu hayata geçirmiş, hem iş hem aile hayatındaki başarısını ‘bu memleket için elimi değil tüm bedenimi taşın altına koymaya hazırım’ diyerek siyasete aktarmış biri.  Siyasi bakış açısı ve üslubuyla erkek egemen siyaset arenasına nezaket ve zarafet getirdiğine açıklamalarından şahit oluyoruz. Bir kadın hassasiyetinin yanı sıra kararlı ve ne istediğini bilen birisi. İYİ Parti’nin milletvekili adaylığıyla tanıdığımız ve sonrasında il yönetiminde görev alan Ural,  dönemin Altıeylül İlçe Başkanının belediye başkan adaylığı için istifa etmesinin ardından bu göreve atandı. 2020 yılına kadar da bu görevini sürdürdü. Geçen yıl Ağustos ayındaki iki adayın yarıştığı kongrede delegelerin desteğiyle il başkanı seçildi.

*******

İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural’a gündemdeki Ahmet Akın ve Edremit’teki belgesel krizini sordum. Özlem Hanım adaylık konusunun genel merkezlerin inisiyatifinde olduğunu biliyor. Ancak bu topu tamamen de genel merkezlere attığı anlamına gelmiyor. Röportajında da bahsettiği gibi gerekli altyapı çalışmasının yapılması, matematiğin ortaya konulması hususunda il başkanlığı olarak genel merkezleri bilgilendireceklerini söyledi. CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın açıklamasıyla ilgili değerlendirmesi ittifaka zarar vermemesi adına “CHP’nin kendi iç toplantısında söylenmiş bir söz, ittifakı bağlamaz” mealinde açıklama yaptı. Herhangi bir kırgınlık ya da tepkilerinin olmadığını söyledi. Genel merkez vurgusu yaptı. Edremit’teki belgeselde İYİ Parti’nin pas geçilmesiyle ilgili kırgın olduklarını ancak bunu sürdürecekleri bir konu olmadığını söyledi. İttifakın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti. Ural, her şeye rağmen bu iki olaydan kalıcı kriz devşirilmemesi gerektiğini söyleyerek ortamı yumuşatmaya yönelik adımlar attı. Daha öncesinde il başkanları ve belediye başkan adaylarının ortalığı yıkıp yakan açıklamalarına şahit olan biri olarak Özlem Ural’ın aklı selimi ortaya koyan demeçlerini doğru buluyorum.