İnsan ilişkilerinin en önemli ve can alıcı yönü iletişimdir. İnsan diğer canlıların aksine çok yoğun iletişim halindedir. İletişim bağlarımızı daha çok kuvvetlendiren bir araçtır.

Günümüzde  özellikle uzaktakilerle iletişim kurmak çok kolaylaştı. Eski zamanlarda bir yerden bir yere gitmek uzun yollar kat etmek çok zahmetliydi. Yine mektup gibi iletişim araçları  da belli bölgelerde  gecikmeli olarak iletişim  sağlıyordu. Günümüzde iletişimin binlerce yolu var. İster sosyal medya ister telefonumuzdaki mesajlaşma uygulamaları görüntülü  konuşmalar telefon etmek bir tuşa basmak kadar kolay. Buna ek olarak iletişimi kolaylaştıran  bir başka şey de bu iletişim  araçlarının  geçtiğimiz  yıllara  göre  daha ucuz hale gelmesi.

Bütün bu kolaylıklara rağmen  yüz yüze ve telefonla iletişimin azaldığını  görüyorum. Ulaşım araçları yaygınlaşmasına rağmen gidip gelmeler azaldı. İletişim araçları çok çeşitlenmesine rağmen arayıp sormalar azaldı. Bunun nedenine sadece ihmalkarlığa  ve  işlerin yoğunluğuna bağlayamayız. “daha az insan daha çok mutluluk” felsefesi adeta toplumda yaygın hale geldi.

Bunun bir sürü nedenleri olabilir. Benim dikkatimi çeken son zamanlarda insanlar daha çok konuşur  daha az dinler hale geldi. Hatta karşısındakini  dinlemeden sürekli  konuşma hastalığı  çok görülüyor. Bazen iki üç saat süren sohbette bir taraf sürekli  konuştuğu için karşı  tarafa  hiç söz hakkı gelmiyor.  İnsanların yoğun stresi ve deşarj olma ihtiyacından kaynaklanabilir. Ancak bu durum süreklilik arz edince görüşmenin  de bir anlamı kalmıyor. Bununla paralel olarak bir de fikirlere saygısızlık oluyor. Her şeyi ben bilirim, benim dediğim doğrudur tarzı yaklaşımlar da keyif kaçırıyor. Arkadaş sohbetinden  ziyade ders havası oluşuyor.

Sohbet ve iletişime ek olarak bir de sıkıntılı zamanlarda yanımızda olmayan ve ufak iyilikler bile  zorlukla yapılınca insanlar birbirinden uzaklaşıyor. Bu yüzden bir çok insan kendi kabuğuna çekiliyor hatta yalnızlığı seçiyor.

Dinlemeyi öğrenmek çok duyduğumuz bir kavram. Ama bunu hayata geçirebilen çok az. Herkes anlatma ve öğretme peşinde. Böyle olunca dinleyen kim olacak? Belli bir zaman sonunda en tatlı bal olsa insanlar tek taraflı dinlemekten bıkıyor ve tahammülü sona eriyor. Hal böyle olunca da TV'de ve sosyal medyada daha iyi konuşanlar arkadaşların yerini alıyor.