Bu günlerde ilkbahar ekinoksunu yaşıyoruz. 21 Mart; gece ile gündüzün eşitlendiği ve gündüzlerin uzamaya başladığı gündür. Bugün ve haftada; Nevruz, Dünya Ormancılık Günü, Orman Haftası ve Ağaç Bayramı gibi farklı isimlerle çeşitli kutlamalar yapılır. Bütün dünyada da çok eski tarihlerden beri bugün; baharın başlangıcı olarak kutlanır.

İçinde bulunduğumuz yarım kürede gündönümü ile birlikte havalar ısınmaya, göçmen kuşlar gelmeye, çiçekler açmaya kısacası doğa uyanmaya başlar. Kışın; o karanlık ve soğuk günleri yerini güneşli ve sıcak günlere bırakır.

Çiftçiler, tarlalarını sürmeye ve tohumu toprakla buluşturmaya, kuşlar, balıklar vb. hayvanlar yumurtlamaya, ağaçlar çiçek açarak meyveye durmaya yani bütün doğa üretmeye başlar.

Zorlu kış şartlarından çıkan bütün canlılar haraketli ve neşeleri yerindedir. Güneş ışınlarının verdiği enerjiyle her geçen gün daha da güçlenirler. Özetle belirtecek olursak İlkbaharın gelmesiyle doğada uyanış başlar.

Son bir yıl bütün dünya pandemi dolayısıyla çok zorlu bir süreçten geçmektedir. İnsanlığın yaşamını, ekonomisini, sosyal yaşamını derinden etkileyen virüs; sadece bulaştıklarını değil hepimizi hasta etti.

Öyle ki; adeta hayata bakışımız, davranışlarımız, alışkanlıklarımız, önceliklerimiz, psikolojimiz değişti. Bu yeni duruma uyum sağlayamayan bir çoğumuz şu anda ümitsiz ve yorgunuz.

İnsanlığı ayakta tutacak, ümitvar kılacak tek şey; salgını bitirecek aşı. Ancak onda da büyük sorunlar var. Yeterli aşıyı üretmekte ve aşıya ulaşmakta zorluklar giderilemedi.

Bütün bunlar hepimizi sabrımızın sonuna getirmek üzere. İçimizden “Artık yeter!” diye bağırmak istiyoruz. Kasvetli havadan çıkmak, yeniden rahat yaşamak istiyoruz.

Bu olumsuz tablodan çıkmanın tek yolu; yeni bir başlangıç belki. Unutulmamalı ki; gecenin en karanlık anı sabaha en yakın andır. Yeni bir başlangıç içinse ilkbahar en uygun mevsimdir. İnşallah bu ilkbahar, karabasan gibi geçen son bir yıllık derin krizden uyanışın müjdecisi olsun.

Temennim; yaza kadar aşılamanın tamamlanarak, pandeminin yayılımının kontrol altına alınması, yaşamın yeniden düzene girmesi, insanlığın mutluluğu, huzuru yakalamasıdır.

Yapılan yanlışlıklar, verilen fotoğraflar, tutarsızlıklar moralimizi bozuyor. Ancak her şeye rağmen bize düşen şey sabretmek. Zamanı gelince kestiğimiz faturayı yanlışı yapanların önüne koyma hakkımız baki. Hepimiz son bir gayretle; yeniden bismillah diyelim ve aşılanmayla birlikte uyanışımızı başlatalım.

Lütfen kendinize iyi bakın. Sağlıcakla kalın