İsrail’de 12 yıl süren zalim Netanyahu dönemi sona eriyor. Özellikle Ramazan aylarında Filistin’deki katliamlarına hız veren Netanyahu dönemine son vermek hiç de kolay olmadı. Farklı görüşlerdeki 8 partinin koalisyonuyla Netanyahu koltuğuna veda edecek.

İsrail 2 yılda 4 seçim yaptı. Son seçimin ardından Yeş Atid Partisinin lideri Yair Lapid, Yamina Partisinin lideri Naftali Bennet ve Raam Partisinin lideri Mansur Abbas koalisyonda anlaştı. Biri aşırı sağcı, biri aşırı solcu, biri İslamcı. Netanyahu’ya karşı birleşen sekiz partili koalisyon meclisten güvenoyu aldığında koltuğa ilk oturan isim Naftali Bennet olacak.

 

İsrail ordusunda eski bir komando olan Bennet; Netanyahu’dan daha aşırı sağcı olarak nitelendiriliyor. Aynı zamanda bir dolar milyoneri olan Bennet, Netanyahu döneminde birçok Bakanlık ve Netanyahu’nun yardımcılığı görevlerini yürüttü.

 

İsrail ordusunda eski bir komando iken çok sayıda Filistinli öldürmekle övünen Siyonist Naftali Bennet ile İslami çizgideki Raam Partisi lideri Mansur Abbas’ın tek ortak noktası Netanyahu karşıtlığı iken nasıl uyuşacağını merak ediyoruz. Netanyahu dönemini sonlandırmak için kurulan koalisyon Yahudiler ve Araplara nasıl yansıyacak göreceğiz. İki devletli çözümü engelleyen Netanyahu aktörü oyun dışı kalınca Filistin huzura kavuşur mu zaman gösterecek.

 

Netanyahu ayak diretse de sınırları zorlasa da gidici. Tarih onu binlerce Filistinlinin katili, yolsuzluklardan yargılanan devrik başbakan olarak anacak.  Cezan bol olsun Netanyahu. Seni ırkçı, zalim, vicdansız, yolsuz olarak bilirdik. E ne demişler zulüm ile abad olunmaz. Zulüm ile abad olanın da akibeti berbad olur.