Koronavirüs vakalarında yaşanan artışın önüne geçilmek için yeni tedbirler alınmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu'nun önerileri ve Cumhurbaşkanın talimatı doğrultusunda pozitif vaka görülen ev ve binaların girişine bilgi notunun yazılması zorunlu hale getirilirken, dükkanların önüne esnafın çay-kahve ihtiyaçları için sandalye ve masa atması yasaklandı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Koronavirüsüyle mücadele kapsamında alınan yeni kararları kamuoyuyla paylaştı. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri sonucunda alınan son kararda pozitif vaka görülen evlerin kapılarına bilgi notunun asılması zorunlu hale getirilirken sokaklarda kalabalık olmaması adına esnafın dükkanının önünde çay- sigara içmesi  yasaklandı.

BİLGİ NOTU ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

 İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda Covid 19 pozitif vaka görülen bağımsız ev, apartman ve belli girişi olan site ve vb. yerlere dışarıdan ziyaretlerin zaruri hizmetler hariç kısıtlanacak. İlk izolasyon denetiminde mahalle denetim ekiplerince veya kolluk kuvvetlerince pozitif vaka olan haneye gidildiğinde “Bu konut görüşme ve ziyarete kapalıdır.” ibaresi içeren bilgi notunun hane, apartman girişi veya site girişlerine yapıştırılacağı, kolluk güçlerinin de bu bilgi notunun kontrolünü yapacağı açıklandı. Yapıştırılan bilgi notunun izolasyon süresince sökülmesinin yasak olduğu belirtildi.

DÜKKAN ÖNÜNDE ÇAY SİGARA İÇMEK YASAKLANDI

Mesafe ve maske ihlallerine neden olduğu tespit edilen,işyerleri önünde oturarak ve ayakta topluluk oluşturmasının önüne geçmek üzere; işyerlerinin önüne sandalye tabure vs. konulmasının ve işyerleri önünde mesafe ve maske ihlali yaparak toplanmak suretiyle çay ve sigara içilmesinin yasaklandı.