Üç dönem Ayvacık Belediye Başkanlığı yapan ve şu anda Ayvacık Kültür, Turizm, Doğa ve Spor Derneği’nin sözcülüğü görevini sürdüren Mehmet Ünal Şahin, Çanakkale-Balıkesir turizminin potansiyelinin yükseltilmesi adına Körfez bölgesinde uygulanan yol daraltmaları ve kontrol noktalarının kaldırılması gerektiğini belirtti.

Ayvacık ve Balıkesir’in Körfez bölgesinin önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ancak trafik sıkıntısı yüzünden sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Ayvacık Kültür, Turizm, Doğa ve Spor Derneği Sözcüsü Mehmet Ünal Şahin, bu durumdan dolayı Balıkesir ve Çanakkale turizminde sıkıntı yaşandığını kaydetti. Çanakkale-Balıkesir sınırı olan Mıhlı Çayı’ndan itibaren yol daraltmaları, kontroller ve trafik ışıklarının yoğunluğundan dolayı trafik akışının tıkandığına dikkat çeken Şahin, “ Burada turizm bizim en büyük girdilerimizden biri.  Hem kültür turizm ve hem doğa turizmi yapılıyor. Salgın hastalıktan dolayı insanlar kapalı alanları değil açık alanları tercih ediyor.  Ören yerlerini saatlerce gezebiliyor. Bunlar Ayvacık’ın bir kazancı. Biz Ayvacık’tan çıkıp Küçükkuyu’ya geldiğimizde Mıhlı Çayı vardır, Çanakkale-Balıkesir hududu. Mıhlı Çayı’ndan itibaren yolun sağın büyük taşlar, polis-jandarma çevirmeleri bulunuyor. 15 Temmuz’dan sonra uygulanan OHAL dönemi bitti ancak yaz döneminde yine aynı şeyler devam ediyor. Yollar daraltılmış, kontroller, trafik ışıkları derken büyük bir trafik sıkışıklığına neden oluyor. Kontrolleri, yol daraltılmalarını sürekli hale getirdiler ve turizm için bu hoş bir şey değil. İdarecilerimizin bunları görüp bu durumu rahatlatmalarında fayda var. Eskiden böyle geldiler böyle gitsin durumu olmasın” dedi.

ŞAHİN: “ESKİ TAS ESKİ HAMAM GİDİLMEMELİ”

Yaz döneminde trafik yoğunluğundan dolayı turistlerin havalimanına ulaşımının zorlaştığına dikkat çeken Şahin, “  Altınoluk’a gidiyorsunuz yolun iki tarafına da park etmiş araçları görüyorsunuz. Zor geçiliyor. Akçay’da keza aynı şekilde trafikte çok zorlanıyorsunuz. Bir araçla havalimanına gitmek çok kısa sürüyor diye övünüyorduk. Ayvacık’tan, Edremit Kocaseyit Havalimanı’na 1 saatte gidilmesi gerekirken trafikten dolayı 3 saate ulaşabiliyorsunuz. İstanbul’dan insanlar yoğunluktan dolayı bu bölgeye kaçıyor. Şimdi burası da aynı duruma geldi. Valiliklerde sene içinde il koordinasyon toplantıları yapılıyor. Önümüzdeki toplantıda Altınoluk-Akçay geçişleri bir gözden geçirilmesi gerekir. Karayollarıyla görüşülüp bunlar için bir plan yapılmalı.  Mıhlı Çayı’ndan geçişleri, Altınoluk-Akçay bölgesindeki trafik yoğunluğu azaltılmalı. Yeni Valimiz geldi, bölgeyi de iyi bilir. Biraz daha akılcı, kolaylaştırıcı davranışlara girilmeli. Eski tas eski hamam gidilmemeli” dedi.