Karaoğlan Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Temel, Zağnos Paşa Cami çevre düzenlemesinin yüzyılın projesi olarak niteledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Karaoğlan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Zağnos Paşa Cami’nin çevresinde yapılan düzenleme çalışmalarıyla ilgili konuşan Muhtar Ali Haydar Temel, projenin tarihi camiye ve mahalleye prestij katacağını belirtti.

Zağnos Paşa Cami çevre düzenlemesi projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgenin tarihi ve sosyal dokusuna değer katacak Zağnos Paşa Cami çevre düzenlemesi projesi en çok Karaoğlan Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Temel’i memnun ediyor. Muhtar Temel, Karaoğlan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan tarihi Zağnos Paşa Cami’nin ve çevresinin projenin tamamlanmasıyla cazibe merkezi haline geleceğini kaydetti.  Projenin tamamlanmasıyla birlikte artan yeşil alanı, dinlence yerleri ve yeni düzenlemelerle Balıkesir’in önemli bir yaşam alanına kavuşacağını kaydeden Temel, “ Zağnos Paşa Cami çevresi düzenleme projesi Balıkesir’in yüzyılın projesidir. Bundan dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yasin Sağay’a çok teşekkür ediyorum. Başkanlarımız, Karesi Belediyesi’nden bu yana her isteğimizi, talebimizi yerine getirmiştir. Bu projede Balıkesir’e ve tarihi Zağnos Paşa Cami’ne yakışır bir projedir. Yılsonunda muhtarlığımızın olduğu kısımdaki çalışmalar bitecektir. Büyükşehir Belediyemiz bu konuda hızlı ve özverili bir çalışma yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanvekilimiz Yasin Sağay sık sık gelip buraya gelip çalışmaları yerinde inceliyor” dedi.

“YILMAZ VE SAĞAY HER ZAMAN BİZE DESTEK VERİYOR”

Zağnos Paşa Cami çevre düzenlemesi projesinin tamamlanmasıyla bölgenin prestijinin artacağını ifade eden Karaoğlan Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Temel, “Proje tamamlandığında eski halinden çok daha güzel bir yer haline gelecek. Projeyle ilgili bize bilgi verildi ve nasıl bir hale geleceğini biliyoruz. Bölgedeki yeşil alanın yoğunluğu artacak. Dört yıldır Karaoğlan Mahallesi muhtarıyım ve 20 yıldır Zağnos Paşa Cami’nin yanı başında muhtarlık görevimi yapıyorum. Bu cami için ben 10 bin imza toplayıp Cumhurbaşkanlığına gönderdim. Burasının daha güzel olması adına ne gerekiyorsa onu yapıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz ve Başkanvekilimiz Yasin Sağay her zaman bize destek veriyor. Geçtiğimiz gün burayla ilgili bir gazetenin bir haberi vardı. Onlar konuyu biraz abartmış. Benim ne Yücel Yılmaz’a ne de Yasin Sağay’a karşı bir sözüm var. Çalışmalarla ilgili bize her zaman bilgi veriyorlar. Bu proje o kadar kolay bir proje değil öyle birkaç günde yapılıp bitecek. Ay sonuna kadar altyapı bitecek sonra da üst tarafın düzenlemesine geçilecek” dedi.,

MODERN VE KULLANIŞLI TUVALET VE ABDESTHANE YAPILIYOR

Projenin içerisinde yer alan tuvalet ve abdesthane kısmının da önemli bir ihtiyacı karşılayacağını vurgulayan Karaoğlan Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Temel, “Önceden burada tuvaletler vardı. Bunun yerine kadın ve erkekler için modern ve kullanışlı bir tuvalet yapılıyor.  Yine bu yapılan yeni yerin içinde kadın ve erkekler için abdesthaneler olacak. Önceden kadınlar için abdesthane yoktu. Burada bebek emzirme odası olacak. Yaşlı ve engelli bireylerin ulaşımına uygun bir tesis olacak. Eski tuvaleti bilenler bilir dik ve küçük merdivenlerden iniliyordu, birçok kişi burada düşük kendi sakatlıyordu. Yeni projeyle tuvalet ve abdesthaneler daha ulaşılabilir hale gelecek” dedi.

BALIKESİR’E YAKIŞAN BİR PROJE OLDU

Proje tamamlanıp vatandaşın kullanımına açılmasıyla birlikte bölgenin önemli bir cazibe merkezi haline geleceğini dile getiren Temel, “Zağnos Paşa Cami’nin etrafı açıldı. Kandil gecelerinde insanlar dışarıya taşıyordu. Caminin etrafının açılmasıyla birlikte bölgenin genişliği arttı. Zağnos Paşa Türbesi’nin görünürlüğü arttı. Burada türbe olup olmadığını kimse göremiyordu. Burası cazibe merkezi haline gelecek. İnsanlar yaz akşamları eskisi gibi daha ferah ve güzel bir alanda aileleriyle buraya gelip, çayını-kahvesini içecek. Şehrin tarihi gözler önüne çıktı. Her türlü dinlenme alanıyla, yeşil alanıyla, tesisleriyle Balıkesir’e ve tarihi Zağnos Paşa Cami’ne yakışan bir proje oldu. Birinci kısım yılbaşına kadar bitecek” dedi.