Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

DSİ BALIKESİR’İ SU YAPILARI İLE GELİŞTİRİYOR

DSİ Genel Müdürü son 21 yıldaki Balıkesir yatırımlarını açıkladı: “Balıkesir’e 38 Milyar 472 Milyon TL değerinde 185 Tesis inşa ettik. Balıkesirliler için eserler inşa etmeye devam edeceğiz.”

 DSİ Genel Müdürü

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarıın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.  “Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor. Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ”Su Vatandır” anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

Bereketli Balıkesir Topraklarında 709 Bin 250 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk

Balıkesir’e yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Balıkesir’de inşa ettiğimiz 59 sulama tesisi ile 709 Bin 250 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.

Balıkesir’de İnşa Ettiğimiz 26 Baraj ve 25 Göletle Suyumuzu Çiftçimizle Buluşturduk

Tarıma elverişli toprakları, dört mevsim üretime imkan sağlayan iklim yapısı ve çalışkan Balıkesirlilerin emekleriyle can bulan Cebelibereketin kıymetli arazileri, tarımsal üretim potansiyeli ile dikkat çekiyor. Balıkesir’in kalkınması için son 21 yılda; 185 adet Tesis ile 38 Milyar 472 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Balıkesir’de son 21 yılda 26 baraj ve 25 gölet inşa ettik ve böylece 586 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

8 Barajda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Balıkesirli çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Balıkesir’in su kaynaklarını değerlendirmek için yeni yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Şu anda 8 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu tesislerin tamamlanması ile 104 bin dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

Taşkın Koruma Tesisleri ile Vatandaşlarımızı ve Toprağımızı Koruyoruz

Ayrıca; Balıkesir’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 67 adet taşkın koruma tesisi ile Balıkesir şehir merkezi, 54 adet yerleşim yeri ve 429 bin 705 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 22 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Bereketli

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Balıkesir’de toplam 286 bin 800 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif BALTA, “Balıkesir’de 29 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.” dedi.

Balıkesir’de Suyun Gücü Enerjiye Dönüşüyor

Balıkesir’de son 21 yılda 2 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 93,58 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Kurulu gücü 24,85 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize katkı sunuyoruz.” dedi. Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Balıkesirlilerden, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.