Gönen’de; yerli ve yabancı kurtarma ekiplerinin katıldığı AKDF 3. Uluslararası Deprem Tatbikatı yapıldı. Tatbikatta canlandırılan senaryolar ve ekiplerin zamanla mücadelesi gerçeğini aratmadı

Balıkesir AFAD koordinesinde gerçekleştirilen Uluslararası tatbikatta, ilk defa TAMP – Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) başarıyla işletildi. Aydın’dan 20 kişilik UMUT Arama Kurtarma ekibinin de yer aldığı tatbikata Rusya ve Bulgaristan’dan gelen arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra; Yalova Arama Kurtarma Derneği (K-77), Edirne Arama Kurtarma Derneği (EDAK), Gönen Arama Kurtarma ve İlkyardım Ekibi (GÖNDAK), Türk Can Kurtarma Adın, Efeler Belediyesi (EFAK), Kocaeli Gönüllü İtfaiye Derneği, TRAC Gölçük Şubesi (Gölcük/Trac), YAKUT, GARENTİ Arama Kurtarma, 2011 Doğal Afetlerde Yardımlaşma Derneği (DAYMED) katıldı.

2 BÜYÜK ENKAZ HAZIRLANDI

Gönen Merkezde tatbikat için iki büyük enkaz hazırlandı. Tatbikat için 4 katlı bina yıkılarak tam enkaz haline getirildi. Ekipler, AFAD tarafından oluşturulan Kriz Merkezinden AYDES sistemine göre görev emirlerini alarak “Enkazda Arama Kurtarma” ve “Kentsel Arama Kurtarma Dar Alanda Müdahale”yi gerçekleştirdi. UMUT Ekibi ilk görev emrini aldıktan sonra 3 saat 45 dakika sonra bir kazazedeyi sağ olarak çıkarmayı başardı. 2 No’lu Enkaz altında kalan 3 kişiyi Rusya’nın St Petersburg ve Moskova’dan gelen her biri farklı uzmanlardan oluşan 10 kişilik arama kurtarma ekibi, bir K-9 arama kurtarma köpeğinin de yardımıyla senaryo gereği kurtardı.