Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (BESOB) tarafından Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında kortej yürüyüşü ve bir takım etkinlikler düzenlendi.

 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi önünden başlayan korteje Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Milletvekili Adil Çelik, CHP Milletvekilleri Ahmet Akın, Fikret Şahin, BESOB Başkanı Fehmi Erdem ve oda başkanları katıldı. Kortej yürüyüşünün ardından kutlama etkinlikleri Zağnos Paşa Cami’nin yanındaki meydanlarda devam etti. Mehteran gösterisinin ardından programın açılış konuşmasını BESOB Başkanı Fehmi Erdem yaptı. Ahiliğin çok köklü bir gelenek olduğunu dile getiren Erdem, “Ahilik 13. ve 19. yüzyıllar arasında Anadolu’ da yaşayan halkın sanat ve meslek alanında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olan Ahilik;  ahlak, eğitim – bilim, teşkilatlanma, kalite – standart, üretici – tüketici ilişkisi, denetim ve bunun gibi, konularda yaşadığı dönemin toplumsal yapısını düzenlemiş ve yeterli olmuş bir sistemdir. Ahilik Türklere özgü milli bir kuruluş olarak ortaya çıkmış, Türklerin Anadolu’ da kök salması ve tutunmasında önemli bir rol oynamıştır. Türk Esnaf ve Sanatkarları bugünde toplumsal barışın, Milli Birlik ve Beraberliğin sağlanmasında sorumluluğunu devam ettirmektedir. Milletler, tarihlerindeki köklü, sağlam kültürler ile geleceğe umutla bakarlar. Şanlı tarihimizdeki Ahilik Kültürü asla vazgeçemeyeceğimizi ve gelecek kuşaklara aktaracağımız bilinmelidir” dedi.

 

YILMAZ:”HEP BERABERİZ”

Fehmi Erdem’in konuşmasının ardından günün anlam ve önemine değinen konuşma yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, yerel yönetimler olarak esnafların ve esnaf teşkilatlarının yanında olduklarını söyledi. Yılmaz, “Belediyeler ve esnaf teşkilatları her zaman beraber çalışan kurumlardır. Belediyelerin tarihi ahilik kadar eski olmasa bile belediyelerde yerleşik hayata geçen insanlara hizmet eden tüzel kişiliklerdir. Bugün bütün oda başkanlarımızla birlikte toplantılar yaptık, istişarelerde bulunduk. Ahilik Haftası’nı anlamının yanı sıra çevremiz için neler yapabileceğimizi konuştuk. Tüm esnaf arkadaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyoruz” dedi.

 

ESNAFIMIZ ADAM GİBİ ADAMDIR

Başkan Yılmaz’ın ardından AK Parti Milletvekili Adil Çelik ve CHP Milletvekilleri Ahmet Akın ve Fikret Şahin, esnafın Ahilik haftasını kutladı. Törenin kapanış konuşmasını yapan Vali Ersin Yazıcı ise  Balıkesir esnafının çok değerli olduğunu söyledi. Yazıcı, “ Büyük millet, büyük devlet olduğumuzun göstergelerinden biri olan Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında bir aradayız.  Balıkesir kendisine yakışan esnaf ve esnaf teşkilatlarına sahiptir. Çok önemli örf, adet, ananelere sahibiz. Ahilikte bunların en başında geliyor. Bizimle birlikte gençlerimizin taşıdığı pankartlar vardı. Esnaflarımızın özellikleri yazıyordu o pankartlarda. Esnaf; dürüsttür diyor, samimidir diyor, güvenilirdir diyor. Kısacası bizim esnafımız adam gibi adamdır. Müşterilerine güven veren, aynı zamanda da güven telkin eden, rahatlatan esnaflardan oluşan bir şehiriz. Kuva-yi Milliye şehrinin o güzel esnafları bu şehrin insanlarına samimi şekilde hizmet etmeye devam edecektir” dedi.