Balıkesirli mucit Cengiz Çetin’in son buluşu olan ‘Alkol Habercisi” sistemiyle alkolün neden olduğu kazaların önüne geçilecek.  Otobüs, kamyon, servis gibi araçlarda çalışan şoförlerin alkollü araç kullanmasını engelleyecek sistemle ilgili bilgi veren Çetin, “  Sistem alkollü araç kullanımını belirlediğinde aracı durduruyor ve merkeze uyarıda bulunuyor” dedi.

 

Çarpışma Habercisi adını verdiği sistemle kazayı anında haber veren bir cihaz üreten Balıkesirli Elektronik Mühendisi Cengiz Çetin, yeni geliştirdiği ve ‘Alkol Habercisi’ adını verdiği sistemin detaylarını anlattı. Bu sistemin dünyada benzerlerinin yapılmaya çalışıldığını, uzaktan kumanda ve haber vermek özelliği olan sistemi ise sadece kendisinin yaptığını belirten Çetin; “TSE’den ayrıldıktan sonra serbest büro açtım ve çalışmalarıma burada devam ettim. Bazı elektronik sistemler üzerine çalışmalara başladım. İnsan hayatını etkileyecek sistemler üzerinde çalışmalar yaptım. Gözümün önünde kazalar oldu. Bunlar önleme adına fikirler geliştirdim. Alkol Habercisi adını verdiğim sistemim de bu fikirlerden birisi. Dünyada bunun benzerleri yapılmaya çalışıldı. Ama uzaktan kumanda ev telefona haber verme özelliği olan sistemi üzerine çalışmalar yapılmadı. Sadece arabaya etki edebilecek şekilde bazı çalışmalar yapıldı” dedi.

 

“KURUMSAL FİRMALARIN İŞİNE YARAYACAK BİR SİSTEM”

Kurumsal firmaların bu sistemi kullanmalarının olumlu olacağını aktaran Çetin, sistem hakkında şu bilgileri verdi: “ Kurumsal firmaların çok sayıda arabaları var. Arabalarda çalışan şoförler var. Bazen bu kişiler hiç ummadığımız bir anda alkol alabiliyor. Almaması gerekirken maalesef alkol alıyor. Geçtiğimiz günlerde bir otobüs firması kaza yaptı. Şoförünün sarhoş olduğu görüldü. Olmayacak şeyler oluyor. Dolayısıyla bir firmanın aracı var aracı kullanan kişi de alkol alırsa bu alkolün alındığını firmaya haber veren bir sistem geliştirdim. Alkollü Sürücüyü Belirleme ve İzleme Sistemi. Bu sistemin birinci özelliği eğer şoför alkollüyse merkeze mesaj gidiyor. Mesajın içerisinde yer, tarih ve zaman yer alıyor. Yetkili kişi şoförü arayarak arabayı güvenli bir yere park etmesini isteyebilir. İlave olarak yetkili kişi uzaktan aracın yakıtını kapatabiliyor. Fakat yakıtı kapatmak aniden olmuyor. Eğer aniden olursa trafikte tehlikeye neden olabilir. Kısa aralıklarla yakıt kapatılıyor. Bu özelliğini aracın hırsızlık halinde de kullanabiliyoruz. Bu şekilde aracı uzaktan kapatabiliyoruz. Hız limiti koyabiliyoruz. Sistemin bir özelliği daha var o da ses özelliği. Alkolü alan kişiye sesli olarak uyarıda bulunabiliyor. Sesli uyarıyı firma isterse devreye sokabilir. Bu sistem sayesinde birçok hayatın kurtarılacağına eminim. Çünkü aracında bu sistem olan bir kişi bu aracı kullanamaz.”

 

“AMACIMIZ ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇMEK”

Cihazın çalışma sistemi hakkında da bilgiler veren Çetin; “Cihaz alkollü olmamız halinde çalışıyor. Bu bizim elimizde olan bir şey. Erkeklerde 5 bira, kadınlarda 3 bira sarhoşluk seviyesi. Bu da 0.5 promile denk geliyor. Birçok alkolde yüzde 40 ila 60 arasında alkol bulunuyor. Sadece birada alkol oranı düşüktür. Onun için biz onu baz alıyoruz. Bir bira içen bir kişiyi cihaz algılamaz. Gerçekten alkollü olduğunu bileceğiz ki sistem bunu engellesin. Cihaz şoför tarafından görülemeyecek bir yerde. Kontak anahtarının çalışmasıyla beraber alet devreye giriyor. Ama konum belirleme özelliği çalışıyor. Çünkü en doğrusunun da bu olacağını düşündüm. Bizim temel hedefimiz alkollü olarak araç kullanımının önüne geçmek” diye konuştu.