AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Uygur, Karma Ticaret ve Ekonomi Konseyi Toplantısı için Namibya’nın başkenti Windhouk’taydı.

 

Türkiye – Namibya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili olan Belgin Uygur, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dostluk Grubu Başkanı ve Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ve DEİK’ten oluşan bir heyetle birlikte bir dizi görüşmelerde bulundu.  Türkiye’nin Windhoek Büyükelçisi Berin Makbule Tulun tarafından karşılanan Uygur ve Dostluk Grubu Başkanı Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ilk görüşmesini Namibya Ulusal Meclis Başkan Vekili Loide Kasingo ve Namibya Meclisinin Türkiye Dostluk Grubu Üyeleri ile gerçekleştirdi. Heyet ardından Parlamento Binası, Kahramanlar Anıtı ve Bağımsızlık Müzesi’ni gezdi.  Programın ikinci gününde KTEK Toplantısı için Namibya’ya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı karşılayan Uygur, aynı gün Sağlık Bakanı Koca ve beraberindeki heyetle birlikte Karma Ticaret ve Ekonomi Konseyi Toplantısına katıldı ardından heyetin diğer programlarına eşlik etti.

 

“VERİMLİ BİR ZİYARETTİ”

Uygur Namibya ziyaretinin son derece verimli geçtiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye – Namibya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu olarak Dostluk Grubu Başkanımız Ankara Milletvekilimiz Zeynep Yıldız ile birlikte geldiğimiz Namibya’da önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Sağlık Bakanımız Sayın Koca’nın ziyaretiyle Namibya’ya ülkemiz tarafından ilk kez en üst düzeyde ziyaret gerçekleşmiş oldu. Namibya bağımsızlığını 1990 yılında elde eden henüz 29 yıllık genç bir cumhuriyet. Bağımsızlık mücadelesi ise zorluklarla geçmiş olan bir ülke. Türkiye ise 1960 yıllardan itibaren Namibya’nın özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini yakından takip etmiş, imkanları ölçüsünde siyasi ve maddi destek sağlamıştır. Bu açıdan Hükümetlerimiz döneminde KTEK Toplantısının yapılması,  Bakan düzeyinde ilişkilerin geliştirilmesi, TİKA Koordinatörlüğünün kurulmuş olması son derece önemli ve sevindiricidir. İki ülke arasında ilişkilerin ilerlemesi ve devamı için Türkiye’nin çabalarına biz de Dostluk Grubu olarak elimizden gelen katkıyı sağlayacağız. Namibya’nın Türkiye Dostluk Grubu üyelerini biz de ülkemize davet ettik, inşallah önümüzdeki dönemde kendilerini ağırlayacağız. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya, Büyükelçimiz Berin Tulun’a, Milletvekilimiz Zeynep Yıldız’a ve tüm heyete teşekkür ederim’.