Yaklaşık 90 bin dekarlık alana ekimi yapılan bitki Dereköy ve Demiryurt mahallelerinde de toplanmaya başladı. Yemeklerin vazgeçilmezi olan yağlık ayçiçeğinin bu sezonki rekoltesinin 18 bin ton olması bekleniyor

Günebakan adıyla da anılan ayçiçeğin sezonluk serüveninde sona geliniyor. Balıkesir'de hasadına da başlanan çiçeğin sıkma işleminden sonra yeni adresi sofralarımız olacak. Dereköy ve Demiryurt mahallelerinde hasadı devam eden yağlık ayçiçeğinin rekoltesinin 18 bin ton olması bekleniyor. Toplama işlemini tamamlayan çiftçilerin ürünlerini Buğday Pazarı’na götürmesi dolayısıyla pazarlarda büyük yoğunluk yaşanıyor.

ÜRETİMDE VERİM BEKLENENİN ALTINDA 
Sulanabilir arazilerde verimin daha iyi olduğunu belirten Genç, "Kuru tarım yapılan kurak arazilerimizde ise verim düşüklüğü çok. Girdilerde çeşidine göre yüzde 100 ila yüzde 150 değişme var. Çiftçi bu sezonu zor geçirecek. Bir de bölgesel olarak ayçiçeğinde farklılık var." dedi.

"ÇİFTÇİLER YAĞ ORANINI BİLMİYOR" 
Bölgede yetiştirilen ayçiçeğinin yağ oranının çiftçiler tarafından bilinmediğini dile getiren Genç, "Yağ oranını ölçecek makineyi ziraat odası olarak alalım, çiftçimizin hizmetine verelim istedik, kabul görmedi. Çiftçimiz adına hoş bir sezon geçirmeyeceğiz. Önümüzdeki sezon ayçiçeği ekim alanında düşüş olacağını tahmin ediyorum." diye konuştu.

Buğday Pazarı Derneği Başkanı Sencer Gedik de pazarda 16 esnafın 6 noktada ayçiçeği alımı yaptığını belirterek şunları kaydetti: "Bu sene beklenen 18 bin ton rekoltenin 13 bin ton kadarının pazarımıza gelmesini bekliyoruz. Fiyat ise geçen seneki fiyatlarla aynı seviyelerde ama girdi maliyetleri çok yükseldi. Hem yağ fiyatları yükselmesin hem de çiftçilerimiz zarar etmesin istiyoruz. Bu dengeyi devletimizin destek primleriyle kapatacağını düşünüyorum. Çiftçilerden istirhamımız, yaş ürün hasat etmemeleri, hasat için acele etmemeleri." Çiftçi Ramazan Erdoğan dönüm başına verimin 180-200 kilogram olduğunu söylerken bir diğer çiftçi Fehmi Sezen de 50 dekar alanda ayçiçeği ekimi yaptığını, verimin sulanan tarlalarda iyi, sulanamayan yerlerle ise kötü olduğunu ifade etti.