Sel felaketinin yaşandığı Bandırma ve Erdek’te yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kırsal mahalleler de dahil her noktaya kısa sürede ulaştı. AFAD bünyesinde oluşturulan hasar tespit komisyonu, çalışmalarını kısa sürede tamamlayacak

Geçtiğimiz hafta içerisinde Erdek ve Bandırma’da hayatı felç eden yoğun yağış sonrasında ilçe merkezlerinde hayat normale dönmeye başladı. Kırsal mahallelerde ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile DSİ ekiplerinin çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda önceki gün 17 Eylül Üniversitesi Akademik Yıl başlangıcı için Bandırma’ya gelen; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Balıkesir Milletvekilleri, Vali Ersin Yazıcı ile birlikte Bandırma Cumhuriyet Meydanı civarındaki esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, devam eden çalışmaları da yerinde inceledi.

 ÇALIŞMALARI DENETLEDİLER

Beraberinde AK Parti Balıkesir Milletvekilleri; Yavuz Subaşı, Belgin Uygur ve Pakize Mutlu Aydemir ile birlikte Erdek’in; Tatlısu ve Ballıpınar Mahalleleri’ne giderek hem çalışmaları denetleyen hem de mahalle sakinleri ile bir araya gelen Başkan Zekai Kafaoğlu, bahse konu mahallelerdeki çalışmaların kısa sürede tamamlanması ile birlikte hayatın da normale döneceğini söyledi. 

YILLARDIR BÖYLE BÜYÜK BİR FELAKET OLMADI

Tatlısu Mahallesi ziyaretinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Zekai Kafaoğlu, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Mahalle sakinlerinin sorunlarını yerinde dinlediklerini dile getiren Başkan Kafaoğlu; “Dört gün önce burada meydana gelen sel felaketinden dolayı ciddi bir hasar oluşmuş. Milletvekillerimiz ile beraber burayı ziyaret ederek iş makinelerimizin, kamyonlarımızın çalışmalarını yerinde denetliyoruz.  Yaşanan sel felaketi oldukça büyük ve yıllardır görülmeyen bir afet. Ciddi derecede düşen yağış miktarından dolayı dağlardan gelen alüvyonlar komple bu yerleşim birimine ve dereye dolmuş. Şu anda Devlet Su İşleri ile birlikte bizim dört tane kamyonumuz, iki tane iş makinemiz ve Devlet Su İşleri’nin dört kamyonu ve iki iş makinesi ile beraber tamamen dolu olan dere ve sokaklar temizleniyor.” dedi.

“GECE GÜNDÜZ ARA VERMEDEN ÇALIŞIYORUZ”

“Çalışmaların gece gündüz ara vermeden devam ettiğini dile getiren Başkan Zekai Kafaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:“Arkadaşlarımız geceli gündüzlü burada çalışıyorlar. Vatandaşların hizmetinde olacağız. En büyük sevincimiz ise can kaybı olmaması. Gerçekten çok ciddi bir maddi hasar olmuş. Bununla ilgili Sayın Valiliğimizin talimatıyla AFAD il müdürlüğünün önderliğinde bir Zarar Tespit Komisyonu oluşturuldu. Bunlar da gerekli çalışmaları yaparak devletimizin ilgili mekanizmalarıyla ilgili kurum ve kuruluşlara yazılacak. Mutlaka sigortası olanlar sigortadan, konutlarla ilgili afet kurumundan ve değişik kurum kuruluşlarından ve yine de belediyemizin imkânlarıyla da bu yaralar sarılmaya çalışacaktır. Bu insanlar bizim insanlarımız, bu topraklar bizim topraklarımız. Buraların yeniden yaşanabilir hale getirilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

“HAYAT NORMALE DÖNENE KADAR BURADAYIZ”

Kırsal mahallelerde hayatın normale döneceği ana kadar çalışmalara ara vermeden devam edeceklerini dile getiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Tatlısu mahallesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamaya şu ifadeler ile son verdi:“17 Eylül Bandırma’nın kurtuluşudur. Kurtuluş etkinlikleri vardı, üniversitemizin açılışı vardı. Orada sabahtan Bandırma içindeki esnafları ziyaret ettik. Şimdi de buradaki çalışmaları izlemek için milletvekillerimiz ile beraber geldik. Ben emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum ama vatandaşlarımız sahipsiz değil, hiç endişe etmesinler. Bu çalışmalar sonlanıncaya kadar iş makinalarımız da, ekipmanlarımız da, personelimiz de milletimizin hizmetinde olacaktır. Tekrar geçmiş olsun diyorum. Cenabı Allah bir daha böyle afetler yaşatmasın. Hakikaten zor bir durum ama yapacak bir şey yok. Yaraları sarmak hepimizin görevi.

“TATLISU’DA YOĞUN ÇALIŞIYORUZ”

Tatlısu Mahallesi’nin ardından Kapıdağ Yarımadası’nda yağıştan en çok etkilenen bir diğer kırsal mahalle olan Ballıpınar Mahallesi’ne geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, burada vatandaşların sorunlarını dinlerken, uzun süre sohbet etti.

Yorumlar
Yorum Yazmak İçin Tıkla


Yorum yapın

ÖNEMLİ: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle https://gazetekspres.com/ sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ: 89.252.187.71)