Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi Çalıştayı’nda konuşan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ‘kalkınma’ ve ‘eşitlik’ vurgusu yaparak “Başarının yolu planlamadan geçiyor” dedi.

İmza attığı proje ve yürüttüğü faaliyetlerle Türkiye’de örnek belediyeler arasında yerini alan Karesi Belediyesi, UCLG-MEWA Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. Karesi Belediyesi’nin 250’den fazla proje ve faaliyetinin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda ele alındığı ve iki gün boyunca süren çalıştayın açılışına UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz katıldı. Toplantının açılış konuşmasında ‘kalkınma’ ve ‘eşitlik’ vurgusu yapan Başkan Yılmaz, planlama olmadan başarının da olmayacağına dikkat çekerek, “Bu iş aşk, gönül işi” dedi.

“İNSANA HİZMET BİR ONURDUR”

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hakkında ciddi çalışmalar yapan ve bu meseleyi dert edinen ‘yerel lider’lerden birisi olduğuna dikkat çeken UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Bu çalıştayımız sayesinde de 17 hedefle ilgili gereken çalışmayı yapıp, bundan sonraki süreçteki yol haritamızı belirlememiz açısından önemli çıktılar elde edeceğiz. Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz Nisan ayındaki toplantımızda ‘insana ve insanlığa hizmet etmek ayrı bir onur’ demişti. Bizim için de Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri insan yararının odak noktası olarak alındığı bir rehber niteliği taşımaktadır” dedi.

“PLANLAMA OLMAZSA GEMİ YÜRÜMEZ”

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yerel yönetimlerde uygulanmasını önemsediklerini söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bir şeyin kurgusu, kaygısı, bir planlaması olmazsa hiçbir rüzgar o gemiye yardımcı olmaz. Mutlaka bir hedefiniz olması lazım. Biz istiyoruz ki; Balıkesir gelişmiş ülkelerin şehirleri gibi olsun, insanlar güzel gelirler kazansın, birbirine güven duysun, yaşadığı şehirde güvenlik sorunu olmasın, yaşadığı şehirde tartışma olmasın, yaşadığı şehirde her şeye kolay erişim olsun” dedi.

KALKINMA VE EŞİT HİZMET VURGUSU

Sürdürülebilir bir belediyecilik anlayışı benimsediklerini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, “Bunun için öncelikle sürekli düşünen bir sistem kurmamız ve değişime ayak uydurmamız lazım. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin ilk mantığı ‘düzen’. Yani bir şeyi yapıyorsanız bunu düzenli yapın. Düzenli yaptığınız şeyi geliştirerek yapın. Yani sayısal verilerle takip edin, ihtiyaca uygun değişiklikleri yapın. Tesadüfen yapıldığını zannettiğiniz şeyler aslında 2014 yılında yaptığımız planlamanın bir sonucu. Şehri kalkındıralım, insanlara eşit hizmet sunalım düsturunu benimsiyoruz” açıklamasında bulundu.

“BU İŞ AŞK İŞİ, GÖNÜL İŞİ”

Karesi Belediyesi’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini 2014’te kabul ederek uygulanmasında aktif bir şekilde rol aldığını belirten Başkan Yılmaz, “Bugün burada faaliyet raporumuzu Sürdürülebilir Kalkınmanın 17 hedefi ile eşleyecek ve haritalandıracaksınız. Örnek bir projeye imza atıyorsunuz. Bu çalıştayın ülkemize, ülkemizde olan sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanabilirliği dünyaya yayılsın istiyoruz. Hep beraber güzel örneklerle yerelden kalkınmayı örnekleyebilecek şehrimiz var. Bizim bir avantajımız var. Gerçekten ne yaparsak ortaya çıkabilecek bir ilimiz var. Yani bu avantajı çok iyi kullanmamız lazım. Heyecanımız, beklentilerimiz var. Bu iş aşk, gönül işi” dedi. Açılış konuşmalarının ardından Başkan Yılmaz ve Genel Sekreter Mehmet Duman, Çalıştay’a katılan belediye personeli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.