BASİAD Balıkesir Sanayici ve İş Adamları gerçekleştirdiği toplantı ile Kurban Bayramı öncesi; Balıkesir ve hayvancılık konusunu ele aldı.

 

 

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği “Halkımız Kurban İbadetini Sağlıklı ve Bereketli Yerine Getirsin” başlığı altında bir toplantı gerçekleştirdi. Hayvancılığı sorunları, canlı ve karkas et ithalatı, hastalık, arz eksikliği konuları ele alınarak; bu konuların kurban ibadetine etkileri değerlendirildi.

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki’nin halkımızın önemli bir dini ibadeti olan kurbanın sağlıklı olması, etinin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını yanında aynı zamanda nefasetli olması arzu ettiğimiz bir durumdur. Bu dini değerlerin yüceldiği dönemde az da olsa haksız kazanç peşinde koşanlarında ortaya çıkmasından büyük rahatsızlık duyuyoruz cümlesi ile başlayan toplantı da konu irdelendi.

 

Toplantıda; “Balıkesir hayvancılığı ülke genelinde bir marka değerine sahip. 2010’lu yılların başında 500 binlerden gelen Balıkesir’in büyükbaş hayvan varlığı 2013 yılında bugüne değin geldiği tepe noktaya ulaşarak; 565 bin büyük baş hayvan sayısına ulaştığı belirtildi.

 

Toplantıda konuşan Bekki” Nüfusa bağlı söz konusu hayvan varlığının yetersizliği gündemde iken nüfus artışına bağlı olarak kademeli olarak artma beklentisi gıda sürdürülebilirliği açısından şart durumdadır. 2013 yılında 565 bin olan Balıkesir hayvan varlığı; 2014 yılında 547 bine, 2015 yılında 535 bine, 2016 yılında ise 512 bine geriledi. Bu 3 yılda büyükbaşta 50 binden fazla eksilme anlamına gelmektedir. 2017 yılında canlı hayvan ithalatının da etkisi ile Balıkesir hayvan varlığı tepe nokta olan 2013’ün gerisinde kalsa da bir önceki yıla göre artış göstererek 525 bin civarına yükselmiştir. 2018 yılında 538 bini aşsa da Balıkesir gelişimi açısından yetersiz olarak değerlendirilmiştir.  2013 Yılında 1 milyona ulaşan Balıkesir küçükbaş hayvan varlığı ise günümüzde bu seviyesini korumuştur. Hayvancılık, hayvan sağlığı ve gıda güvenliği 365 gün önemini kaybetmemesi gereken bir durumken Kurban Bayramı öncesi durum daha da önemli bir hal almaktadır.” denildi.

 

Toplantının Son bölümünde Başkan Abdullah Bekki: “Geçtiğimiz zor ekonomik günlerden hayvancılık sektörümüz de derinden etkilenmiştir. Uzun yıllardan bu yana üreticilik yapan çiftçimizin yanında; üreticiliğe yeni başlayan büyük işletmelerde zor günlerden geçiyorlar. Kurban Bayramı dolayısı ile ortaya çıkacak hareketin ve sonrasında yaşanacak hareketin hayvancılıkla uğraşan Balıkesirlilere bereket getirmesini diliyorum.” Dedi.