CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, enerji sektörünün borç batağında olduğunu söyledi. Ahmet Akın, “Bu borcu kim ödeyecek? Vatandaşın sırtına yüklenecek her kuruşu İktidara sorarız” diyerek, İktidarın ekonomi ve enerji yönetimini uyardı.

CHP’li Ahmet Akın, enerji sektöründe yaşanan “borç krizini” değerlendirdi. Arz-talep dengesi gözetilmeden elektrik üretimi için kurulan santrallerinin borç sorununun odağında olduğuna dikkat çeken Akın, giderek daha da büyüyen sorunun bugünün sorunu olmadığını, 17 yıllık İktidarın enerji politikalarının baştan sona yanlışlığına dayandığını vurguladı.

CHP’li Ahmet Akın enerji sektörünün borç batağında oluşuna ve bu borcun da vatandaşlara zam olarak yansıtıldığına dikkat çekerek değerlendirmelerde bulundu. 2007-2017 arasında 70 milyar dolarlık enerji yatırımı için kredi kullanıldığı bilgisi veren Ahmet Akın, “Enerji kamunun elinden alıp şirketlere teslim edenler işin ehline vermedikleri gibi yandaşa, candaşa, rant düşkününe verdiler. İktidar da denetlenmesi gereken sektörü denetlemediği gibi yanlış politikalar uygulayarak sorunların çığ gibi büyümesi için ön ayak oldu. İktidar buna çanak tuttu. Firmaları teşvik etti, destekledi. Şirketlerin kârı kendilerine zararları vatandaşa yüklendi. Bu batak bugünün değil, son 17 yılın yanlış politikalarının ürünü” diye konuştu.

Son günlerde Türkiye Bankalar Birliği, BDDK, EPDK şirketlerin ardı ardına açıklanan borç verilerinin dikkat çekici olduğunu belirten Ahmet Akın, “Mızrak çuvala sığmadı. Şimdi borçları vatandaşa yıkmak için kılıf arıyorlar” diyerek şöyle devam etti:

“Borç batağından şirketleri kurtarmak vatandaşın görevi değil. Her koyun kendi bacağından asılır. Yandaş şirketleri vatandaşın enerji faturalarına yansıtarak kurtarmalarına izin vermeyeceğiz. İktidar, borç batağındaki şirketlerin kurtarılması için bankalara baskı yapıyor. Bankalar da şirketlerden alacağını tahsil edebilmek için elektrik fiyatlarına zam yapılması koşulunu getiriyor. Bu borcun sorumlusu iktidar ve yandaşlarıdır. Vatandaş değil!”