Edremit Belediyesi çalışanlarının maaşlarını gününde alamadığını gerekçesi ile yetkili işçi sendikası DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile Memur sendikaları, Tüm Bel-Sen ve Tüm Yerel-Sen Balıkesir Şubeleri tarafından Cumhuriyet Meydanında bir basın açıklaması yapıldı.

Yaklaşık bin 300 personelin görev yaptığı Cumhuriyet Halk Partili Edremit Belediyesi'nde 4-5 aydan bu yana maaşların tam yatırılmayarak parça parça ödeme yapıldığını öne ifade edeb sendika temsilcileri, Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan hakkında sendika faaliyetlerine müdahil olduğu gerekçesi ile Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

 DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Başkanı Hüseyin Ovalı yaptığı açıklamada; “Toplumun içinde bulunduğu olumsuz ekonomik, sosyal ve siyasal koşulların ağırlığı en çok biz işçileri etkiliyor. Türkiye işçi sınıfı tarihinin en karanlık günlerinden geçiyoruz. Ekmeğimiz her geçen gün eksilirken emeğimizin değeri gün ve gün düşüyor. Emeğe dönük saldırılar her geçen gün artıyor. Yaptığımız toplu iş sözleşmeleri yaşanan yüksek enflasyon karşısında anlamını kısa zamanda yitiriyor. Ülkede tüm ücretler asgari ücret seviyesine getiriliyor. Ücretler belirlenirken işçinin geçim şartları göz önünde bulundurulmuyor. Yoksulluk sınırı 35 bin TL’ye dayandığı bu dönemde insanca yaşamak her geçen gün zorlaşıyor. Öyle bir hale geldik ki bir eve iki asgari ücret girse bile yoksulluk sınırı aşılmamaktadır. Ücretler belirlenirken işçinin sadece kendisinin değil ailesiyle beraber geçiminin sağlanması gerektiğini söyleyen uluslararası standartlar göz önüne alınmamaktadır. Ülkenin durumu ortada iken biz bugün burada olmamayı istemezdik, maalesef demokrasi mücadelesinde aynı tarafta olduğumuz Edremit Belediyesini yönetenler işçinin memurun maaşını gününde ödemediği için bize bu alana çıkmaktan başka bir yol bırakmamıştır. Edremit Belediyemizdeki durum vahim hale gelmiştir. Edremit Belediyesinde çalışan emekçilerin Ücretleri 4 aydır zamanında ödenmemektedir. İkramiyeler ise gününde yatmamakta içeride 10 Bin TL. ve üzerinde ikramiye ücreti alacağı bulunan emekçi arkadaşlarımız bulunmaktadır. Emekli olan çalışanların kıdem tazminatları halen yatmamıştır. Çoluğuna çocuğuna okula giderken harçlık veremeyen arkadaşlarımız, ev sahiplerinin zamanında yatmayan kiralar nedeniyle evden çık dediği arkadaşlarımız olduğunu duymaktayız. Parça parça yatan aylıklar gününde gelmediği için çalışan emekçilerimiz zorluk çekmektedir. Yasa kanun açıktır Belediye başkanı işçinin emekçinin hakkını gününde ödemek zorundadır. Geciktirmenin hiçbir mazereti yoktur. Biz kimsenin düşmanı olmamakla birlikte tek derdimiz gününde ödenmeyen alın terimizin zamanında ödenmesidir. Tek gayemiz üyelerimizin emek gücünün karşılığı olan ücretlerinin, ikramiyelerinin, hafta tatilinin ve emekli olan kardeşlerimizin kıdem tazminatının gününde ödenmesidir. Amacımız aidat sendikacılığı da değildir. Belediye başkanının iddia ettiği gibi kurumumuz aidat sendikacılığı yapmamaktadır. Mesela Edremit Belediyemiz sendikalar kanuna göre işçilerden kestiği aidatı yılladır zamanında genel Merkezime göndermemektedir ve sürekli geriden gitmektedir. Edremit Belediyesinin sendikamıza kadrolu işçiler için 1.864.727,95 TL. borcu, Şirket işçileri için ise 2.554.113,58 TL. borcu toplam 4.418.841,53TL. borcu bulunmaktadır. Sendikamız bu kanun gereği birikmiş aidatı için işçilerin maaş alacağı ödenmemesini gözeterek aidatla ilgili Edremit’ten bir talepte bulunmamaktadır. Edremit Belediyesi ise bu kanun gereği aidat keseneğini sendikamıza göndermediği gibi işçilerin maaşlarını da eksik yatırmaktadır.
Edremit’in değerli ve onurlu halkının oyları ile seçtiği Belediye Başkanı,  personeller arasında ki ücret farkını bilmediğini iddia etmektedir. Varsın birileri unutturmaya çalışsın birileri unutsun, Hâlbuki belediye başkanı Edremit halkının onurlu hemşerilerine hizmet eden Edremit belediye işçilerinin sözleşmesini tamamen Ankara’da işveren sendikası olan sodem sen’e bıraktığı ve Edremit’in işçisinin toplu iş sözleşmesini Ankara’da imzaladığımız zamanları biz sendika olarak unutmadık. Yapılan ek protokolleri Ankara’da işveren sendikası olan sodem sen’e imzalattığımız günleri unutmadık. Memurun toplu sözleşmesinin imzalanmayıp askıda kaldığı zamanları da unutmadık. Belediye başkanını tüm bu gerçeklikler çerçevesinde önce Edremit Belediyesi emekçisinin alın terini kurumadan ödemeye sonrasında ise yukarıda yazılı gerçeklikler çerçevesinde Balıkesir Genel-İş Şube Binamıza sözleşme masasına davet ediyoruz. Basın açıklamasına son verirken, Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz diyor. Edremit belediyesini izlemeye devam ediyoruz” dedi. Sizleri uyarıyoruz; Cinnet sınırına gelmiş emekçileri hafife almayın. Prangalarından başka kaybedecek bir şeyi kalmayan emekçilerin feryatlarına kulak tıkamayın. Ya emekçinin hakkını alınteri kurumadan verin, ya da!! "Kamu yararı gözeterek, oturduğunuz o koltukları terk edin." diye konuştu. Basın açıklamasına DİSK/Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı, Tüm Yerel-Sen Balıkesir Şube Başkanı Sezer Yıldız, Tüm Bel-Sen Balıkesir Şube Başkanı İlker Demirbay, ve çok sayıda belediye çalışanı katıldı.